Évente néhány alkalommal nyitják csak meg a magtároló kapuit annak érdekében, hogy csökkentsék a magvak kitettségét a külvilágnak: hétfőn szudáni, ugandai, új-zélandi, németországi és libanoni génbankok helyeztek letétbe vetőmagokat, többek között kölest, cirokot és búzát, a nemzeti gyűjtemények kiegészítéseként, írja a Euronews cikke.
A Nemzetközi Szárazföldi Agrárkutatási Központ (ICARDA), amely a szíriai háború miatt 2012-ben Aleppóból Bejrútba tette át székhelyét, mintegy 8000 mintát helyezett letétbe. Az ICARDA volt az első szervezet, amely magvakat kért a tárolóból háborúban megsérült gyűjteményének pótlására, majd 2017-ben és 2019-ben két további kivonást hajtott végre saját, jelenleg Libanonban és Marokkóban tárolt gyűjteményeinek újjáépítése céljából.
"Az a tény, hogy a polgárháború során Szíriában elpusztult vetőmaggyűjteményt szisztematikusan újjáépítették, azt mutatja, hogy a magbunker a jelenlegi és jövőbeli élelmiszerellátás és a helyi élelmezésbiztonság biztosítékaként működik" – mondta Anne Beathe Tvinnereim norvég nemzetközi fejlesztési miniszter.
A magbunker 1,1 millió vetőmagmintát őriz 89 magbankból, melyek közel hatezer növényfajt reprezentálnak.
A növénynemesítők számára is tartalékként szolgál ez az új növényfajták kifejlesztéséhez.
A világon korábban több mint hatezer különböző növényt termesztettek, de az ENSZ szakértői szerint ma már kalóriáink mintegy 40 százalékát három növényből – kukoricából, búzából és rizsből – nyerjük. Ez sebezhetővé teszi az élelmiszerellátást, ha az éghajlatváltozás miatt komolyabb terméskiesések alakulnak ki.