„Ami azt a kérdést illeti, hogy Oroszország szeretne-e háborút indítani Ukrajnában, bízunk abban, hogy a válasz még hosszú ideig nem lesz” – fogalmazott Szijjártó Péter a Euronewsnak. Arra a kérdésre, hogy Orbán Viktor kapott-e biztosítékokat erről Vlagyimir Putyin orosz elnöktől múlt heti találkozójukon, a külügyminiszter úgy felelt: „Hiszek abban, hogy minél többet beszélünk egymással és minél többet fektetünk a diplomáciába, annál annál nagyobb esélye van a világnak és Európának arra, hogy békés úton rendezhetik ezt a válságot.” Minél több találkozó, minél több látogatás, minél több párbeszéd van, annál jobb – tette hozzá a miniszter.
Arra a kérdésre, hogy Magyarország – az EU és a NATO tagjaként – támogatna-e újabb szankciókat Oroszország ellen, ha az mégis megtámadná Ukrajnát, Szijjártó Péter röviden úgy reagált:
„Nézze, erre nem is akarunk gondolni.”
Szijjártó Péter úgy folytatta, hogy Ukrajnától több ezer kilométerre lévő országokban könnyen beszélnek a legrosszabb eshetőségről, majd felidézte azt is, hogy a Bloomberg hírügynökségnél a múlt hétvégén – egy hibából kifolyólag – élesítettek egy cikket arról, hogy megkezdődött az orosz invázió.
„De a mi régiónkban ez a mi életünkről szól. Ezért többet kell fektetni a diplomáciába. Számunkra, kisebb közép-európai országok számára nagyon veszélyes lenne az, ha erőszakos események történnének” – mondta a külgazdasági és külügyminiszter emlékeztetve, hogy már eddig is voltak érvényben szankciók Oroszország ellen, de ezeket csak akkor kell meghozni, ha valami történik, ráadásul „a szankciók amúgy sem működnek”.
A Euronews riportere ezután arra emlékeztette Szijjártó Pétert, hogy Magyarország eddig is megszavazta az Oroszország elleni uniós szankciókat, amire a tárcavezető úgy reagált, hogy ilyen jellegű, szankciókra vonatkozó döntést sosem vétóztak meg az unióban.
„Igen, mert nem akartuk bomlasztani az európai egységet.
Soha nem vétóztunk, mindig igazodtunk ezeknél a döntéseknél. Vagyis soha nem vétóztunk meg ilyen döntést” – ismételte meg.
Szijjártó Péter végül a NATO Kelet-Európában zajló csapatösszevonásaival kapcsolatban kijelentette, hogy
Magyarországra nem jöhetnek újabb NATO-erők.
„Nem, ebbe nem egyeztünk bele és nem is fogunk beleegyezni. Hiszen már vannak NATO-csapatok az ország területén, a Magyar Honvédség és a magyar fegyveres erők” – fogalmazott hozzátéve: ezek megfelelő állapotban vannak ahhoz, hogy garantálják az ország biztonságát, ezért nincs szükség további csapatokra Magyarországon.