eur:
404.84
usd:
375.33
bux:
76478.67
2024. november 8. péntek Zsombor
Az amerikai űrkutatási hivatal, a NASA Földi Obszervatóriuma által 2019. október 16-án készített és november 28-án közreadott műholdfelvétel egy tengeralatti vulkánkitörésről a Tonga-szigetcsoport közelében. Kitörésével az egyik apró sziget elmerült, egy másik, az előzőnél háromszor nagyobb viszont kiemelkedett a vízből. A helyi geológiai szolgálat szerint új sziget mintegy 100 méter széles, 400 méter hosszú, és alig 120 méterre fekszik elsüllyedt elődétől, a Lateiki-szigettől. Az új sziget egy 18 napig tartó víz alatti vulkanikus tevékenység és földrengések sorozata után emelkedett a felszínre.
Nyitókép: MTI/EPA/NASA Földi Obszervatóriuma

A levegőből mérik fel a tongai vulkán okozta kárt, tízezrek ivóvize hozzáférhetetlen

A kitörés által indukált cunami előidézte helyzetet és a rombolást Új-Zéland és Ausztrália méri fel repülőgépről.

A csendes-óceáni szigetvilágot hamuba burkolta a kitörés, melynek következtében az áramellátásban és a kommunikációs rendszerek működésében is súlyos kimaradások mutatkoztak.

A Nemzetközi Vöröskereszt és Vörös Félhold segélyszervezetek becslése szerint emberek tízezreinek életére lehet kihatása az eseményeknek. Haléleseteket eddig nem jegyeztek fel, de Jacinda Ardern szerint a cunami jelentős károkat okozott.

A kisebb szigeteken lehet nagy a baj

Katie Greenwood, a Nemzetközi Vöröskereszt Fidzsin tartózkodó képviselője leginkább azok miatt aggódik, akiknek a kisebb, félreeső szigeteken kellett átvészelniük a természeti csapást.

"Gyanítjuk, hogy akár 80 ezer embert is érinthet Tonga területén maga a kitörés, vagy a kitörés következtében kialakuló szökőár és árvíz.

Az események sokkolták az embereket,

aggódunk a külső szigetek miatt, és nagyon szeretnénk hallani az emberek tapasztalatait" - fogalmazott.

Holdbéli tájjá vált Tonga

Peter Lund, Új-Zéland megbízott tongai főbiztosa szerint a szigetország olyan, mint egy holdbéli táj, miután vulkáni hamuréteg borította be. A BBC cikke szerint

a por beszennyezte a vízkészleteket,

így az édesvízellátás nehézségekkel néz szembe. A segélyszervezetek szerint a hamu miatt a hatóságok felszólították az embereket, hogy igyanak palackozott vizet és viseljenek arcmaszkot.

Helyszíni felvételek:

Az emberek a kitörést követő hamufelhő kialakulásakor megpróbáltak magasabban fekvő területekre menekülni, így komoly közlekedési dugók alakultak ki.

Néhány óra elteltével a tongai telefonvonalak megsüketültek és leállt az internet, így a 105 ezer szigetlakó elérhetetlenné vált.

A kitörést megelőzően napokon át aktív volt a vulkán.

Jacinta Ardern szerint már megkezdődött a villamos hálózat és a telefonvonalak helyreállítása, de sok tongai él kétségek közt, mert nem tudja elérni családtagjait. Műholdfelvételek szerint néhány külső szigetet teljesen elöntött a tengervíz.

Így változott a vulkán tavaly november és idén január 15., közvetlenül a nagy kitörés előtt:

Cunamiriadó

Szakértők úgy vélekednek, a Hunga-Tonga Hunga-Ha'apai vulkán kitörése az elmúlt évtizedek egyik leghevesebb kitörése a térségben. Több országban, köztük Japánban és az Egyesült Államokban is szökőárriadót rendelt el, ahol Kalifornia és Alaszka egyes partvidéki részeit árvíz sújtotta.

Zac Goldsmith brit külügyminiszter sokkolónak nevezte a tongai helyzetet, és kijelentette, hogy Nagy-Britannia készen áll arra, hogy minden lehetséges módon segítse és támogassa Nemzetközösségi barátjukat és partnerüket.

Címlapról ajánljuk
Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

Orbán Viktor az EPC-csúcs után: a világ gyorsabban fog megváltozni, mint gondoltuk

A magyar miniszterelnök beszédével kezdődött és az Albániának mint következő helyszínnek történő átadással zárult az Európai Politikai Közösség (EPC) budapesti csúcstalálkozója. Ezután egy informális vacsorára kerül sor, amelyen természetesen tovább folytatódnak az egyeztetések, ahogy majd a pénteki uniós megbeszélésen is. Orbán Viktor reményei szerint az EU 27 országa péntek délutánra közelebb lesz egy mindenki számára elfogadható, Ukrajnával kapcsolatos megállapodáshoz.

Már formálódik az új Trump-adminisztráció – íme, a lehetséges nevek

Donald Trump megkezdte az elnöki adminisztráció összeállításának előkészítését - közölte a november 5-én elnökké választott republikánus politikus hatalomátvételért felelő szervezete csütörtökön.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Széllel szemben is dübörög a Mol gépezete

Széllel szemben is dübörög a Mol gépezete

Ma hajnalban közzétette idei harmadik negyedéves gyorsjelentését a Mol. A legfrissebb számok messze vannak azoktól az eredményektől, amiket az energiaválság okozta magas olajár-környezetben tudott hozni a társaság, ráadásul az elmúlt hónapokban több tekintetben is kedvezőtlenül alakultak a fundamentumok a Mol körül, elég csak a csökkenő olajárakra, a Brent-Ural árkülönbözet visszaesésére és a finomítói prémiumok csökkenésére gondolni. Azonban ebben a nehezített környezetben is nagyon erős negyedévet tudott zárni az olajcég, ami többek között a kiugróan magas kitermelésnek és finomított termékértékesítésnek volt köszönhető.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×