eur:
404.22
usd:
354.58
bux:
92882.06
2025. április 29. kedd Péter

Rémisztő adatok érkeztek a veszettségről

Tavaly öt ember halt meg a fertőzés miatt az Egyesült Államokban.

Egy évtizede nem volt annyi veszettség okozta halálozás az Egyesült Államokban, mint tavaly: az amerikai járványügyi hivatal (CDC) adatai szerint öten hunytak el a halálos betegségben.

A CDC jelentésében a szakemberek arról is beszámoltak, hogy a betegek közül néhányan nem is voltak tudatában annak, hogy megfertőződtek vagy visszautasították az életmentő oltásokat.

Az öt eset közül három embert denevérek fertőztek meg.

A hivatal hangsúlyozta, hogy ezeket a tragikus haláleseteket meg lehetett volna előzni.

Az egyik beteg, egy 80 éves illinois-i férfi visszautasította az életmentő oltást, mert világ életében félt a vakcináktól. Egy idahói férfi és egy texasi fiú pedig azért nem kapott oltást, mert azt hitték, hogy a denevérek nem sértették fel a bőrüket.

Mint Ryan Wallace, a CDC veszettségi szakértője, a jelentés tásszerzője kiemelte, mindhárom esetben a páciensek vagy nem vették komolyan a denevérekkel való érintkezés jelentette kockázatot, vagy nem ismerték fel, hogy milyen súlyos betegségről van szó.

A halálesetek közül kettő 2021 elején következett be. Egy minnesotai férfit szintén denevér harapott meg. Megkapta a veszettség elleni oltásokat, de egy nem diagnosztizált immunrendszeri probléma miatt a kezelés nem volt hatásos. A másik áldozatot egy veszett kutya harapta meg a Fülöp-szigeteken, és hazatérése után New Yorkban hunyt el.

A veszettséget egy vírus okozza, amely a központi idegrendszert támadja meg, és általában halálos kimenetelű az állatokra és az emberekre nézve is. Az esetek többségében fertőzött állatról terjed az emberre, az Egyesült Államokban az utóbbi években főleg denevérek fertőztek meg embereket veszettséggel.

A fertőzöttek a tünetek megjelenését követően néhány héttel halnak meg, ha nem kapják meg az öt oltásból álló kezelést a fertőzéstől számított két héten belül.

Évente mintegy 60 ezer embert kezelnek Amerikában veszettség ellen. 2019-ben és 2020-ban nem jelentettek veszettség miatti halálozást az országban. Utoljára 2011-ben volt ilyen sok, öt halálos áldozata a fatális betegségnek.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Elfogadták az anyák szja-mentességére, az energiaital-fogyasztásra, az EP-képviselők vagyonnyilatkozatára vonatkozó szabályokat
Az anyák szja-mentességéről, a kábítószerek elleni harcról és a gyerekek orvosainak értesítési kötelezettségéről, a kiskorúak energiaital-vásárlásának tilalmáról, az EP-képviselők vagyonnyilatkozat-tételének szabályairól, az önkormányzati költségvetési biztosokról, a veszélyhelyzet meghosszabbításáról is döntöttek a parlamenti képviselők. Módosul az energiahatékonysági törvény, jönnek az ATM-automaták, egyes kutatók hozzáférhetnek a betegek EESZT-adataihoz.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.29. kedd, 18:00
Szomráky Béla
újságíró, Olaszország-szakértő
Megszólalt a MAVIR a spanyol áramhálózati összeomlásról – Mi történne Magyarországon, ha beütne a baj?

Megszólalt a MAVIR a spanyol áramhálózati összeomlásról – Mi történne Magyarországon, ha beütne a baj?

"Az európai rendszerirányítók egy egységes, közös, öt fokozatú riasztási rendszert üzemeltetnek, amely alapján folyamatosan tájékoztatják egymást az egyes országok rendszerállapotairól; a MAVIR szakemberei is ezen a rendszeren keresztül értesültek a spanyolországi és portugáliai blackoutról" – jelezte a magyarországi villamosenergia rendszerirányító a Portfolio kérdésére. Azt hangsúlyozta a MAVIR a háttéranyagban, hogy "A folyamatos kockázatelemzés, a rendkívül alapos menetrendkészítés és a műszaki védelmek meglétének köszönhetően az európai villamosenergia-rendszerben rendkívül ritkák a mostani spanyolországihoz hasonló üzemzavarok. Ha mégis bekövetkezik egy ilyen állapot, a helyreállítás, hasonlóan részletesen szabályozott folyamat szerint zajlik." Azt is bemutatták röviden, hogy ez hogyan zajlana, ha esetleg Magyarországon megtörténne a nagy áramszünet, azaz a blackout.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×