A kazah rendvédelmi szervek 13 tagja meghalt, és 353 megsebesült Almatiban a tüntetőkkel lezajlott összecsapásokban – közölte a Habar-24 tévécsatorna a városi parancsnokságra hivatkozva. Az egyik halottat lefejezték.
A tüntetők közül több tucatnyian haltak meg. A városháza előtti téren heves tűzharc zajlott a katonaság és felfegyverzett tiltakozók között. Éjszaka közigazgatási épületeket és az almati rendőrkapitányságot támadták meg, majd körülvettek két klinikai kórházat, és megakadályozzák a betegek és az egészségügyi személyzet bejutását.
Kaszim-Zsomart Tokajev kazah elnök kedden este rendkívüli állapotot hirdetett ki a tömegtüntetések által legerősebben érintett nyugati Mangisztau megyében és Almati városában. Másnap kéthetes szükségállapotot rendelt el az egész országban, és menesztette a kormányt.
Az elnök a helyi biztonsági tanács egyik ülésén a pogromokban részt vevőket terroristáknak nevezte, és bejelentette, kérte az Oroszország vezette, több volt szovjetköztársaságot tömörítő katonai szövetség, a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezete államfőinek segítségét az országát fenyegető "terrorveszély" ellen. Nem sokkal később meg is érkeztek a katonai repülőgépekkel az orosz légideszant csapatok.
A kirgiz államfő sajtótitkára ezzel kapcsolatban azt közölte, hogy a kirgiz hadsereg tagjai a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezete békefenntartó missziójának részeként csak a stratégiai létesítményeket védhetik, harci tevékenységben nem vesznek részt. A kirgiz képviselők csütörtökön határozatképtelenség miatt ugyanakkor nem dönthettek, mert elnapolták a rendkívüli ülést, ahol megvitatták volna a katonák Kazahsztánba küldését.
A brit Guardiannek az egyik tüntető így nyilatkozott: "Nézze,
mindannyiunkra lőttek. Még a kabátomon is látszik. Miközben egyikünk sem akar megölni senkit.
Kérem, jöjjenek ide, és győződjenek meg a saját szemükkel. Meg akarjuk mutatni egy új ország arcát. "
A tüntetők még szerdán elfoglalták Almati repülőterét, de nem nyitott ki Aktobe és Aktau repülőtere sem.
A tiltakozások január 2-án kezdődtek az ország délnyugati részében, ahol a lakosok a cseppfolyósított gáz árának emelkedése ellen tiltakoztak. Csütörtökön döntöttek arról, hogy átmenetileg, 180 napra központilag szabályozzák a benzin, a gázolaj és az autógáz (LPG) árát. A járművek tankolására szolgáló LPG esetében, az LPG literenkénti ára 50-75 tenge (40 tenge=10 amerikai cent) között változik majd régiónként. Kazahsztánban a járműpark egy jelentős része LPG üzemű. Az AI-80 osztályú benzinfajta esetében literenként 89 tenge, az AI-92 és AI-93 osztályú benzinnél 182 tenge, az AI-95 osztálynál pedig 215 tenge literenkénti maximális árat állapítottak meg. A gázolaj kiskereskedelmi maximális árait szintén régiónként határozzák meg: 230 tenge és 260 tenge között literenként.