eur:
413.48
usd:
396.47
bux:
78741.84
2024. december 22. vasárnap Zénó
Rohamrendőrökkel vitatkozó nő egy tüntetésen Minszkben 2020. szeptember 23-án, miután Aljakszander Lukasenka fehérorosz elnök letette hivatali esküjét az államfői rezidencián, a Függetlenség Palotájában. Fehéroroszországban augusztus eleje óta tüntetnek, mert a tiltakozók szerint Lukasenka csalással győzött a választásokon.
Nyitókép: Rohamrendőrökkel vitatkozó nő egy tüntetésen Minszkben 2020. szeptember 23-án, miután Aljakszander Lukasenka letette hivatali esküjét. MTI/AP/TUT.by

Nagyon kemény büntetésre ítéltek Lukasenka ellenes tüntetőket

Négy kormányellenes tüntetőt ítélt 18-20 év közötti börtönbüntetésre egy fehérorosz bíróság terrorizmus és fegyverkereskedelem vádjával – jelentette a BelTa fehérorosz állami hírügynökség.

A tájékoztatás szerint a négy ember egy anarchista csoporthoz tartozott, melynek tagjai a tavalyi kormányellenes tüntetéseken a vádirat szerint rendőrautókat gyújtottak fel és Molotov-koktélt dobtak egy állami épületre.

A vádlottak védekezése egyelőre nem ismert, mert a tárgyalást zárt ajtók mögött tartották.

A múlt héten másik hat ellenzékit, köztük Szjarhej Cihanouszki ellenzéki bloggert, az emigrációban élő ellenzéki vezető, Szvjatlana Cihanouszkaja férjét ítélték börtönbüntetésre. Míg

  • Cihanouszkira 18,
  • az ellenzék másik vezető alakjára, Mikola Sztatkevicsre – aki elnökjelölt volt a 2010-es elnökválasztáson – 14 év börtönbüntetést szabtak ki,
  • Sztatkevics munkatársait, Arcjom Szakovot és Dmitrij Popovot pedig 16-16 évre ítélték.
  • A youtuber Uladzimir Ciganovics és Ihar Loszik újságíró 15-15 év börtönt kapott.

Az Európai Unió bírálta a "megalapozatlan" és "súlyos" ítéleteket, az amerikai külügyminiszter pedig felszólította a minszki vezetést, hogy vessen véget a "kemény megtorlásnak".

Az ENSZ szerint tavaly óta több mint 35 ezer embert tartóztattak le önkényesen, több tízezren pedig a megtorlásoktól félve külföldre menekültek.

Fehéroroszországban Aljakszandr Lukasenka tavaly augusztusban nyerte el hatodik elnöki mandátumát az ellenzék és nyugati országok által is vitatott választásokon. Tiltakozás robbant ki, a tüntetési hullámot a karhatalom elfojtotta. A megtorló intézkedések sorában bezárták a legnagyobb független médiumokat, blokkolták a népszerű hírportálokat, újságíróknál tartottak házkutatásokat, és médiamunkásokat vettek őrizetbe.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×