eur:
402.31
usd:
372.24
bux:
89897.98
2025. április 1. kedd Hugó
Annalena Baerbock, a Szövetség 90/Zöldek társelnöke a pártszövetség hamvazószerdai rendezvényén Landshutban 2019. március 6-án. A politikai hamvazószerdának is nevezett napon a német pártok képviselői találkoznak a támogatóikkal és beszédeket mondanak.
Nyitókép: MTI/EPA/Daniel Kopatsch

Bojkottálhatja a pekingi téli olimpiát Németország a leendő külügyminiszter szerint

Keményebb fellépést ígér a tekintélyelvű rendszerekkel szemben Németország leendő külügyminisztere.

Annalena Baerbock, a Zöldek társelnöke a taz című - a Zöldekhez közel állóként számon tartott - lap hírportálján közölt interjúban kiemelte, hogy Németország "európai demokráciaként és a transzatlanti demokratikus szövetség" tagjaként "rendszerszintű", rendszerek közötti versengést folytat egy olyan "autoriter rezsimmel", mint Kína.

Ezért "stratégiai szolidaritásra" kell törekedni a "demokratikus partnerekkel, hogy együtt védjük értékeinket és érdekeinket, és kitartóan támogassuk ezeket az értékeket külpolitikánkban" - mondta.

Kifejtette, hogy az "európaiaknak" - vagyis az európai uniós tagállamok közösségének - az együttes gazdasági erejükhöz mért határozottsággal kell fellépniük a Kínával folytatott viszonyban. Így nem feledkezhetnek meg arról, hogy az EU a világ egyik legnagyobb piaca.

Mint mondta, Kínának komoly érdeke a hozzáférés ehhez a piachoz, és nagy gondba kerülne, ha nem tudná értékesíteni az olyan régiókból származó termékeit, mint Hszincsiang, ahol "a kényszermunka általános gyakorlat".

Baerbock hangsúlyozta, hogy sokkal többet kell használni a közös belső piacot a külpolitika eszközeként. "Ez azonban csakis akkor fog működni, ha mind a 27 tagállam összefog, és Németország legnagyobb tagállamként nem folytat önálló Kína-politikát, ahogyan azt a múltban tette" - mondta, hozzátéve, hogy "közös európai Kína-politikára van szükség".

A német diplomácia leendő vezetője nemcsak az importkorlátozások lehetőségét vetette fel, hanem azt is jelezte, hogy nem zárja ki a pekingi téli olimpia bojkottját. "Természetesen az olimpiai játékokat is alaposabban meg kell vizsgálnunk. A kormányok számára több megközelítés lehetséges, és ezekről minden bizonnyal lesz szó az következő hetekben" - mondta arra a kérdésre, hogy miként viszonyul a téli játékok bojkottjának gondolatához.

A várhatóan december második hetében hivatalba lépő új szövetségi kormány külpolitikájának alapgondolataként a leendő tárcavezető kiemelte, hogy "a párbeszéd a nemzetközi politika központi építőköve, de ez nem jelenti azt, hogy a dolgokat meg kell szépíteni vagy el kell hallgatni".

"Számomra az értékközpontú külpolitika mindig a párbeszéd és a keménység összjátéka" - hangoztatta Annalena Baerbock.


VIDEÓAJÁNLÓ
Címlapról ajánljuk
Pásztor Szabolcs: nincs újabb száj- és körömfájásos eset, de még sokáig fenn kell tartani a védekezést

Pásztor Szabolcs: nincs újabb száj- és körömfájásos eset, de még sokáig fenn kell tartani a védekezést

Már zajlik biztonságos körülmények között a levéli telepen megfertőződött állatok ártalmatlanítása – közölte az országos főállatorvos az InfoRádióban. Arról is beszámolt, jelenleg milyen védelmi intézkedések vannak érvényben, mit kell tenni a háztájiban tartott állatokkal, és hogy szűrik a vadon élő állományt.

Demkó Attila: európai érdek, hogy nyissuk már ki a szemünket!

Milyen titkok derültek ki az elmúlt napokban a The New York Timesból? Miért nem jó az európai vezetők stratégiája az Egyesült Államokkal és Donald Trumppal kapcsolatban? Mi az USA érdeke Oroszország kapcsán? Miért támogatják a britek ilyen erőteljesen az ukránokat? Ezekről a kérdésekről is beszélt Demkó Attila, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézet programvezetője az InfoRádió Aréna című műsorában.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.01. kedd, 18:00
Csicsmann László
Közel-Kelet szakértő, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára
Javul a hangulat a tőzsdéken, Trump bejelentéseire vár a piac

Javul a hangulat a tőzsdéken, Trump bejelentéseire vár a piac

Az európai piacok pluszban vannak, az amerikai tőzsdék viszont esnek, miközben a befektetők Donald Trump holnap bejelentésre kerülő átfogó vámintézkedéseire készülnek. Közben itthon ma is a Magyar Telekom árfolyamában láttunk nagyobb elmozdulás, tovább ütötték a részvényt a tegnapi hírek után, melyek szerint a kormány önkéntes árcsökkentést vár a távközlési szolgáltatóktól az infláció megfékezése érdekében. Ezzel szemben a Mol jelentősen emelkedett, miután a cég közzétette az igazgatóság osztalékjavaslatát.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×