eur:
411.1
usd:
395.19
bux:
79283.92
2024. november 22. péntek Cecília
Emer Cooke, az amszterdami székhelyű Európai Gyógyszerügynökség (EMA) ügyvezető igazgatója (a képernyőn) az ügynökségnek az AstraZeneca és az Oxfordi Egyetem közös fejlesztésű vakcinájára vonatkozó döntéséről beszél Utrechtben 2021. január 29-én. Az EMA ajánlást adott az AstraZeneca vakcinájának egyéves feltételes forgalmazására, miután úgy ítélte meg, hogy az oltóanyag hatékony az új típusú koronavírus ellen.
Nyitókép: MTI/EPA/ANP/Jeroen Jumelet

Enyhíteni igyekszik az EMA az omikron okozta aggodalmakon

Az Európai Gyógyszerügynökség vezetője szerint a jelenlegi vakcinák is megvédenek a koronavírus legújabb mutánsa ellen.

Mégha el is fog terjedni az új variáns, a jelenleg rendelkezésünkre álló vakcinák továbbra is védelmet nyújtanak majd - jelentette ki az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) vezetője, Emer Cooke az Európai Parlamentben a Dél-Afrikából származó koronavírus-mutánsra, az omikronra utalva, amely már több uniós országban is megjelent.

Szerinte egyelőre nem lehet tudni, hogy a gyógyszergyártóknak kell-e változtatniuk a Covid elleni vakcináikon az omikron miatt, de az EMA felkészül erre a lehetőségre is. Ha szükségessé válik a módosítás, a hatóság 3-4 hónap belül képes lehet azok jóváhagyására - mondta Cooke a Privátbankár cikke szerint.

Ehhez a gyógyszergyártóknak a többi között klinikai vizsgálatokon be kell bizonyítaniuk, hogy a módosított vakcinájuk működik a gyakorlatban is. A Reuters emlékeztet arra, hogy az EMA februárban új iránymutatást adott ki a módosított oltóanyagok jóváhagyási eljárásának felgyorsítására.

Beszélt arról is, hogy a gyógyszerügynökség szoros kapcsolatban áll a nemzetközi szabályozókkal, köztük az Egészségügyi Világszervezettel (WHO) és az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központtal (ECDC), vészhelyzeti terveik készen állnak, de - mint mondta - remélik, hogy nem lesz szükség az alkalmazásukra.

Korábban a Moderna vezérigazgatója arról beszélt, hogy valószínűleg csökkent védelmet jelentenek a mostani oltások az omikron ellen, és Stephane Bancel is részletezte, mennyi idő alatt tudnak új szert fejleszteni ellene (de azt persze le is kell gyártani, vagyis mire az emberekhez ér az oltás, hosszú hónapok telnek el).

A Biontech, amely a Pfizerrel közösen fejlesztette ki vakcináját, hétfőn bejelentette, hogy megkezdte az omikronra alakítani az oltását. Ugyanerről számolt be a Szputnyik V oltás gyártója is.

Címlapról ajánljuk
Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!
Berontott a hó

Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!

Ahogy a meteorológia előre jelezte, éjjel leesett az első hó Budapesten. A takarítási munkálatokkal kapcsolatban az InfoRádió Varga Csabát, a BKM FKF Köztisztasági Divízió főigazgatóját kérdezte.

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Döntött a kormány a különadókról – Mit jelent ez a Mol számára?

Döntött a kormány a különadókról – Mit jelent ez a Mol számára?

Sok Mol-befektető által várt (és talán rettegett) nap jött el tegnap, döntött ugyanis a kormány a 2025-ben is érvényben maradó különadók ügyében. Egyebek mellett döntés született a Brent-Ural különbözetre kivetett különadóról, az árbevétel-arányos adótételről és az extra bányajáradékról is, cikkünkben megnézzük, hogy összességében mennyire számítanak meglepőnek a kormány döntései, illetve azt is, hogy mit jelent mindez a Mol számára.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×