eur:
411.21
usd:
392.66
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Szvjatlana Cihanouszkaja fehérorosz ellenzéki vezető beszédet mond a délnyugat-lengyelországi Karpaczban zajló nemzetközi Gazdasági Fórumon 2020. szeptember 9-én.
Nyitókép: MTI/EPA/PAP/Sebastian Borowski

Nekirontott az Európai Uniónak a fehérorosz ellenzék vezetője

Szvetlana Cihanouszkaja az Európai Parlamentben erősen bírálta az uniós döntéshozókat, hogy csak puhán és öncélúan szállnak szembe Lukasenka rezsimjével.

Beszédet mondott az Európai Parlament strasbourgi épületében Szvetlana Cihanouszkaja fehérorosz ellenzéki politikus, aki azt követően vált ellenzéki kulcsfigurává, hogy férjét, Szergej Cihanoszkijt a választásokat megelőzően letartóztatták, így őt helyettesítve, függetlenként indult Lukasenka ellen a rezsim által befolyásolt szavazáson. Cihanouszkaja a választások utáni tüntetéssorozatok alatt Litvániába menekült.

A hvg.hu tudósítása szerint a politikusnő arró beszélt, hogy Fehéroroszországban jelenleg 882 embert tartanak foglyul politikai okokból, köztük van a férje is. Cihanouszkaja szerint Európa sokkal jobban kéne tudja, hogy mennyire közelről érintik a Fehéroroszországban történtek: 2020-ban látható volt, hogy az ország felébredt, 2021-ben pedig az ott élők ellenállása is kézzelfoghatóvá vált, „és itt az ideje az EU-nak is, hogy ne csak beszéljen, hanem tegyen is.”

Szerinte ez év elejére elfogyott az európai odafigyelés, és csak akkor érdekelte az EU-t, hogy mi történik Fehéroroszországban, ha érintette volt az ügyben, mint például a Minszkben leszállított Ryanair gép esetében. A fehérorosz politikus azt a tanácsot adta az EU-nak, hogy merjenek konfrontálódni: szerinte Európának tettekkel kell demonstrálnia, hogy hisz a szolidaritásban és a szabadságban. "Lesz bátorságuk ehhez, vagy várunk még egy évet? Nincs még egy évünk, Fehéroroszországnak sincs, Európának sincs” – mondta.

Cihanouszkaja a diktatúrákat vírusokhoz hasonlította, amelyeket minél tovább várunk, annál nehezebb lesz leküzdeni, és ugyanaz a három lépés: izoláció, kezelés és immunitás kell a megfékezésükhöz. Az első lépés, hogy izolálja magát Európa; függetlenítse magát ettől a rezsimtől, és ne fogadja el legitimnek. A második fázisban Európának kezelnie kell a helyzetet konzisztens szankciós politikával.A marmadikban pedig immunissá kell tenni magunkat a diktatúrákkal szemben.

Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×