eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Back view of female employee speaking on video call with diverse colleagues on online briefing with laptop at home.
Nyitókép: nensuria/Getty Images

Portugáliában külön törvényben védik a távmunkában dolgozókat

Európa leginkább „távdolgozóbarát” törvényének minősítette a brit Financial Times azt a jogszabálycsomagot, amely heteken belül életbe léphet Portugáliában, otthonról internettel bedolgozók százezreinek teremtve védettséget a távmunka magánéletet terhelő esetleges túlhajtásai ellen.

A törvény, amelynek kidolgozásánál nagyban támaszkodtak a koronavírus-járvány miatt elrendelt bezártság és az ebből is kinőtt (gyakran kényszer-) távmunka gyakorlati tapasztalataira, azt célozza, hogy jogszabályi védelmet biztosítson a magánélet és a zavartalan családi együttélés megőrzéséhez, rendszeres otthondolgozás mellett is.

Az új törvényt azzal jellemezte Ana Mendes Godinho foglalkoztatási miniszter egy napokban Lisszabonban rendezett internetes konferencián, hogy „a távmunka felbecsülhetetlen vívmány lehet a munkavállalók életében, ha sikerül ellenőrzés alatt tartani potenciális hátrányait”. Ez utóbbi jegyében az új törvény

tiltani fogja például, hogy munkaadó a munkavállalót munkaidőn túl online vagy telefonon kereshesse.

A jogszabály szerint minden „távmunkaviszony” kialakulása a munkaadó és a munkavállaló kölcsönös egyetértésén és ezt rögzítő megállapodásán kell hogy alapuljon, amely rögzíti a távmunkában elvárható munkaórák számát, valamint a munkavégzés pontos helyszínét (ez ugyanis nem csak a távmunkavállaló lakása lehet).

A távmunka végzéséből adódó többletkiadást – az energiafogyasztástól a kommunikációs előfizetési díjtételeken át az otthoni internetes eszközök szükséges mértékű továbbfejlesztéséig, valamint karbantartásáig – a foglalkoztató köteles finanszírozni.

A magánélet védelme érdekében nem lesz szabad online „megfigyelés alatt” tartani a távmunkában dolgozót.

Azon szülő, akinek nyolcévesnél fiatalabb gyereke van, eztán alanyi jogon jogosult távmunkára, hacsak a munka jellege nem zárja ki a távolsági bedolgozást. Azokban a családokban, ahol az említett kiskorú gyermek mellett mindkét szülő megfelel a távmunka követelményeinek, a két szülő felváltva tarthat igényt az otthoni dolgozás lehetőségére.

Az új törvény egyúttal

tiltja a diszkriminációt a távmunkában dolgozók és a többi munkavállaló között az igényelhető szabadság, képzési lehetőségek és egészségügyi biztosítás tekintetében.

Mindezeket az előírásokat a tíz főnél kevesebb dolgozót foglalkoztató cégeknél nem lesz kötelező betartani.

A törvény voltaképpen egyfajta hattyúdala a napokban kényszerűen leköszönt szocialista kormánynak, amely a belpolitikai válság előtt terjesztette be elfogadásra a parlament elé, ahol a szélsőbaloldali párt támogatásával még éppen megszavazták.

Lisszabonban hangsúlyozzák, hogy a törvényalkotók célja a honi távmunkavállalók érdekeinek védelme mellett az is volt, hogy még vonzóbbá tegyék Portugáliát az úgynevezett „internetes nomádok” számára is.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×