eur:
411.22
usd:
392.73
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Kábeleket helyez el egy dolgozó a Joe Biden megválasztott amerikai elnök beiktatására érkező vendégek számára előkészített nézőtéren a washingtoni Capitolium előtt 2021. január 16-án. Joe Biden megválasztott amerikai elnök január 20-i beiktatási ünnepségének zavartalansága érdekében fokozott biztonsági intézkedéseket léptettek életbe, valamint legalább 20 ezer nemzeti gárdista biztosítja az eseményt, miután január 6-án Donald Trump hivatalából távozó elnök támogatói erőszakkal behatoltak a Capitoliumba.
Nyitókép: MTI/AP/Patrick Semansky

Lélegzetvételhez jutott az Egyesült Államok: megemelték az adósságplafont

Ezzel október 18. helyett december 3-ig fizetőképes az állam.

Az amerikai képviselőház is megszavazta az adósságplafon megemelését 480 milliárd dollárral, miután erről a múlt héten már a szenátus is döntött.

A jelenleg 28 400 milliárd dollárban meghatározott adósságplafon megemelése nélkül az Egyesült Államok gazdasága október 18-a után leállna, az állam fizetésképtelenné válna. A helyi idő szerint kedd este hozott döntéssel csak rövid lélegzetvételhez jut az állam, mivel a jóváhagyott összeg csupán december 3-ig lesz elegendő a kiadások fedezésére.

A Fehér Ház korábban jelezte, hogy Joe Biden amerikai elnök kész aláírni az adósságplafon megemeléséről szóló törvényt, megfigyelők szerint erre még a héten sor kerül.

Október elején a Fitch Ratings arra figyelmeztette Washingtont, hogy ha nem lesz döntés az adósságkorlát megemeléséről vagy felfüggesztéséről, akkor az Egyesült Államok elveszti a legjobbnak számító, "AAA" adósi besorolási státusát, és akár csődhelyzetet jelző szintre is leviheti az amerikai osztályzatot.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Az orosz invázió okozta pusztító gazdasági visszaesés ellenére Ukrajna 2023-ban figyelemre méltó ellenállóképességet mutatott, a gyászos 2022-es év után a GDP-je 5,3%-kal nőtt. Ugyanakkor a háború hosszú távú hatásai súlyosak: a költségvetési kiadások drasztikus emelkedése mellett a szociális, egészségügyi és oktatási források csökkenése demográfiai problémákhoz vezethet. Az EU és más nemzetközi partnerek támogatása kulcsfontosságú Ukrajna újjáépítéséhez, amelynek költségei a Világbank szerint elérhetik a 486 milliárd dollárt. A rekonstrukciós beruházások nemcsak Ukrajna talpra állását segíthetik, hanem stratégiai előnyöket hozhatnak az EU számára is, különösen a zöldenergia és az agrárszektorok terén – írja elemzésében a Vienna Institute for International Economics Studies (WiiW).

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×