eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Joe Biden amerikai elnök a külpolitikájáról beszél a washingtoni külügyminisztériumban 2021. február 4-én.
Nyitókép: MTI/EPA/Jim Lo Scalzo

Joe Biden: az Egyesült Államok visszatért a nemzetközi porondra

Beszélt arról is, hogy Washington nem törekszik konfrontációra Oroszországgal.

Az Egyesült Államok "ismét itt van", elkötelezettsége a NATO mellett sziklaszilárd, és a világ demokráciái újból vállvetve szállnak szembe a jövőjüket érintő legkeményebb kihívásokkal - jelentette ki Angliában az amerikai elnök.

Joe Biden, aki szerda este érkezett Nagy-Britanniába, csütörtökön kétoldalú megbeszélést tart Boris Johnson brit miniszterelnökkel, péntektől pedig a hét vezető ipari hatalom csoportjának (G7) háromnapos csúcstalálkozóján vesz részt, amelyet a délnyugat-angliai Cornwall megye Carbis Bay nevű kisvárosában tartanak.

A Hetek csoportjába tartozik az Egyesült Államok és a szervezet soros elnöki tisztségét betöltő Nagy-Britannia mellett Kanada, Japán, Németország, Franciaország és Olaszország.

Az amerikai elnök repülőgépe, az Air Force One a délkelet-angliai Mildenhall közelében működő légitámaszponton szállt le szerda este. A támaszpont a brit királyi légierő (RAF) tulajdonában van, de elsősorban az amerikai légierő használja.

Érkezése után, a támaszpont amerikai személyzetének tagjai előtt tartott beszédében Joe Biden - aki a jövő héten találkozik Vlagyimir Putyin orosz elnökkel - kijelentette: az Egyesült Államok és Oroszország "hihetetlen súlyú" közös felelőssége a hadászati stabilitás biztosítása és a fegyverzetkorlátozási megállapodások fenntartása.

Az amerikai elnök kiemelte: Washington nem konfrontációra, hanem stabil, kiszámítható kapcsolatrendszerre törekszik Oroszországgal.

Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy

ha az orosz kormány "káros cselekedetekre ragadtatná magát", arra az Egyesült Államok érdemi, robusztus választ adna.

Biden kijelentette: tudatni fogja az orosz államfővel, hogy "következményekkel jár", ha valaki megsérti a demokratikus országok szuverenitását. "Nem hagyok majd kétséget aziránt, hogy az Egyesült Államok az általa vallott értékek és alapvető érdekei védelmére kel" szükség esetén - fogalmazott az amerikai elnök.

Hozzátette: jövő heti brüsszeli tárgyalásain azt is egyértelművé teszi, hogy sziklaszilárd az Egyesült Államok elkötelezettsége a NATO és az észak-atlanti szerződés ötödik cikke mellett.

A NATO-szerződés e cikkelye szerint ha bármelyik tagországot támadás éri, azt a szövetség úgy tekinti, hogy az összes tagállamot támadás érte.

Az angliai G7-csúcs fő napirendi pontjai közé tartozik ugyanakkor a koronavírus-járvány elleni globális küzdelem is.

Boris Johnson, a vendéglátó brit miniszterelnök már előre bejelentette: a csúcstalálkozón konkrét kötelezettségvállalásokat kér a G7 csoport többi tagországának vezetőitől annak elősegítésére, hogy 2022 végéig a világ teljes lakosságát be lehessen oltani a koronavírus elleni vakcinákkal.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×