eur:
410.55
usd:
391.87
bux:
79822.75
2024. november 25. hétfő Katalin
Nyitókép: Pixabay

Az uniós bíróság elé kell mennie Magyarországnak a települési szennyvízkezelés ügyében

Magyarországon 22 agglomeráció még mindig nem felel meg az irányelvnek.

Az Európai Bizottság úgy határozott, hogy az Európai Unió luxembourgi székhelyű bírósága elé idézi Magyarországot a települési szennyvízkezeléséről szóló irányelv követelményeinek be nem tartása miatt - közölte az uniós bizottság szerdán. Az irányelv értelmében a tagállamoknak biztosítaniuk kell, hogy a városi agglomerációk megfelelően gyűjtsék és kezeljék szennyvizeiket, és ezáltal kiküszöböljék vagy csökkentsék azok összes nemkívánatos hatását.

Döntésének indoklásában az Európai Bizottság emlékeztetett: az európai zöld megállapodás szennyezőanyag-mentességi célkitűzést irányoz elő az EU és tagállamai számára.

Az uniós jogszabályokban lefektetett előírások teljes körű végrehajtása fontos az emberi egészség és a természetes környezet hatékony védelméhez. A kezeletlen szennyvíz káros baktérium- és vírusszennyeződéseket tartalmazhat, ami kockázatot jelent az emberi egészségre nézve. Ezen túlmenően számos olyan tápanyag - például nitrogén és foszfor - található benne, amely károsíthatja az édesvízi és a tengeri környezetet azáltal, hogy túlzott algaképződést vált ki, megfojtva az egyéb életformákat: ez az úgynevezett eutrofizáció - írták.

Tájékoztatásuk szerint Magyarországon 22 agglomeráció még mindig nem felel meg az irányelvnek, mivel nem biztosít minden lakosa számára a települési szennyvíz gyűjtésére szolgáló rendszert vagy azonos szintű környezetvédelmet biztosító alternatívát. Gyűjtés hiányában a szennyvizet nem lehet az uniós jog által megkövetelt módon kezelni. Emellett Magyarország öt másik agglomeráció esetében nem biztosít alaposabb tisztítást - közölték.

Az Európai Bizottság 2017 februárjában felszólító levelet küldött az illetékes magyar hatóságoknak, amelyet 2017 decemberében indokolással ellátott vélemény követett.

Jóllehet a magyar hatóságok szorosan együttműködtek a bizottsággal, a már megépített gyűjtőrendszerekhez való csatlakozás alacsony aránya és az egyedi rendszerek vagy más megfelelő intézkedések használatának magas aránya alapján a brüsszeli testület arra a következtetésre jutott, hogy a magyar hatóságok nem bizonyították a fent említett agglomerációk megfelelését.

Települési szennyvíz nem megfelelő kezelése miatt az Európai Bizottság Magyarország mellett Görögországgal, Belgiummal, Spanyolországgal és Franciaországgal szemben folytat kötelezettségszegési eljárást.

Címlapról ajánljuk
„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

„Helyettünk is hős” – Megnyílt a Puskás Múzeum

"A magyar futball öröksége kötelez és muníciót is ad nekünk" – mondta a megnyitón Orbán Viktor miniszterelnök, Puskás Ferencet a magyar futballisták és minden 10-esek példaképének nevezve, akiről Czibor Zoltán azt mondta: "ha az Öcsi egyszer belerúgott a labdába, abból két gól lett".
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Nagy Márton
nemzetgazdasági miniszter
Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

Az innovációs ökoszisztéma felrázása érdekében új vezetői posztot is bevet az NKFI Hivatal

A Kutatási Kiválósági Tanácsban (KKT) október 1-jétől betöltött elnöki pozíciója mellett az innovációra és tudománypolitikára fordított hazai költségvetési források fő allokátorának számító Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI Hivatal) tudományos társelnöki feladatkörét is ellátja Domokos Péter. Az NKFI Hivatal új vezetői pozíciójáról, illetve a két tisztség együttes betöltésének előnyeiről magát Domokos Pétert, illetve az NKFI Hivatal elnökét, Kiss Ádámot kérdeztük. A páros interjúból kiderül az is, hogy a Domokos Péter szerint miért volt szükség az OTKA átalakítására. A KKT elnöke arról is beszélt, hogy az első ízben meghirdetett Research Grant Hungary program keretében azon dolgoznak, hogy több neves külföldi és külföldön dolgozó kiemelkedő magyar kutatót csábítsanak Magyarországra, akik jövőre hazai intézményekkel közösen fognak kutatási projekteken dolgozni. Az NKFI Hivatal elnöke a K+F-ráfordítások kapcsán azt emelte ki, hogy szemléletválásra van szükség ahhoz, hogy a magyar gazdaság versenyképességét alapvetően befolyásoló kutatásfejlesztési és innovációs finanszírozás az 1-1,5% közötti GDP-arányos sávból a Budapesti Deklarációban is megfogalmazott 3%-os szintre emelkedjen, és hosszú távon, kiszámíthatóan ott is maradjon, vagy akár a fölé nőjön. Hivatala legfőbb feladatának a költségvetési forrásokból lebonyolított programok és projektek magas színvonalú minőségbiztosítását nevezte. A következő időszak legfontosabb céljának az innovációs szereplők minden eddiginél szorosabb összekapcsolását, valamint az egyetemeken, kutatóintézetekben elért kutatási eredmények szisztematikus felkarolását tekinti. Ezt a munkát támogathatja az eddig öt hazai egyetem mellett létrehozott technológiai transzfercégek (TTC-k) tevékenysége is. Kiss Ádám arról is beszámolt, hogy az NKFI Hivatal még idén meghirdeti a 15 milliárdos keretösszegű nagyvállalati innovációs programot.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×