eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Nyugdíjasok széken ülve várják, hogy beoltsák őket a német-amerikai fejlesztésű Pfizer/BioNTech koronavírus elleni vakcinájával egy klinika udvarán felállított sátorban Johannesburg közelében 2021. május 24-én. Dél-Afrikában június végéig 5 millió idős embert szeretnének beoltani.
Nyitókép: MTI/AP/Themba Hadebe

Afrikában most kellene igazán az oltás

Egyre több jele van a harmadik hullám beköszöntének, miközben az oltásínség nem csökken a kontinensen.

Nyolc afrikai országban is harminc százalékkal emelkedett egy hét alatt a felfedezett koronavírusos esetek száma: az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint nagyobb szükség van vakcinára a kontinensen most, mint valaha volt.

"A harmadik hullám veszélye Afrikában valós és egyre nő. A prioritásunk egyértelmű - kulcsfontosságú, hogy gyorsan juttassunk vakcinát a súlyos megbetegedések és halálozások magas kockázatának kitett afrikaiak részére" - mondta Matshidiso Moeti, a világszervezet afrikai regionális igazgatója.

A szervezet szerint 14 afrikai országban emelkedő a felfedezett új esetek száma, ezek közül emelkedik ki nyolc ország azzal, hogy közel harmadával több friss fertőzöttet fedeztek fel az elmúlt egy hétben a korábbinál, írja a The Guardian.

Nagyon elmaradtak

"Számos Afrikán kívüli ország oltotta már be a kiemelten fontos csoportokat, ők épp a gyerekek beoltását fontolgatják, miközben az afrikai országok még arra sem képesek, hogy a magas kockázatú csoportok második adagjait beadják" - mondta Moeti.

Eddig 50 ország 50 millió adagnyi vakcinát kapott a kontinensen, melyből 31 millió adagnyit sikerült beadni.

Az 50 ország össznépessége eközben félmilliárd fő fölött van. A szakértők most attól tartanak, az indiainál is rosszabb helyzet alakulhat ki a kontinensen, ahol sok olyan ország található, melynek egészségügyi ellátórendszere sokkal gyengébb az indiainál is.

A kontinensen eddig 5 millió ember kapta el a vírust a hivatalos adatok szerint, és 130 ezren haltak bele a szövődményekbe. Szintén szakértők úgy vélik, ezek az adatok súlyosan alábecsülik a valóságot.

A COVAX-nek mindeközben töredékét sikerült csak teljesíteni annak, amit ígért, kevés oltást tudott Afrikába juttatni. A húszmilliós Burkina Fasóba 115 ezer adagot, Ruandába és Togóba pedig 100-100 ezer adagot tudtak szállítani a közelmúltban. Angolában, Namíbiában és a Kongói Demokratikus Köztársaságban is egyre nő a fertőzések száma, az utóbbi országban 32 parlamenti képviselő és az elnök számos tanácsadója belehalt a koronavírusba. Dél-Afrikában, ahol az eleve döcögős immunizálás ütemén tovább rontott, hogy a Janssen-oltást készítő gyárban rendellenességekre bukkantak, szintén emelkednek az esetszámok. Ugandában 131 százalékos az esetszámugrás, az esetek súlyosabb és többen is halnak bele a fertőzésbe, mint az első hullámban.

Törékeny az egészségügy

A kontinensen átlagos az is, hogy nincs elegendő kórházi ágy és oxigén: egy felmérés szerint a vizsgált 23 afrikai ország közül a legtöbben

100 ezer főre egyetlen intenzív ágy jut,

és az intenzív ágyak harmadához tartozik csak lélegeztetőgép. Összehasonlításképp: az Egyesült Államokban vagy Németországban 25 intenzív ágy jut 100 ezer lakosra. A kórházi kezelés túlélési aránya sem túl jó: egy 10 országban készített, 3000 fős felmérés szerint azok közül, akik a vírus miatt kerülnek kórházba, az érintettek fele 30 napon belül meghal.

Mindezek fölött a szegénységen is sokat ront a koronavírus: a Pew Research Center számításai szerint világszerte 131 millióan szegényednek el a pandémia miatt, Afrikában pedig már az 1,14 milliárdos lakosság 494 millió tagja a járvány 2020-as kezdete előtt is így élt. Ez az adat mostanra 40 millióval nőtt.

Adományozásra buzdít az Unicef

Az Unicef eközben arra figyelmezteti a G7-országokat, hogy adományozzák el vakcinafeleslegüket, különben végül meg kell majd semmisíteniük az értékes adagokat. Lily Caprani, a szervezet vakcinázásért felelős vezetője arról beszélt, egy ponton fontos lesz beoltani a gyerekeket is, de előbb azokat kell immunizálni, akik veszélyeztetettek, éljenek a Föld bármely pontján.

Az Unicef már most szállít oltást szegény országoknak, de 190 millió adaggal kevesebb fölött rendelkezik, mint amennyit azonnal szét is tudna osztani, írja a BBC. A szervezet által a G7-országoknak ( Nagy-Britannia, Kanada, Franciaország, Németország, Olaszország, Japán és az USA) hamarosan annyi oltása lesz, hogy nem fog nehézséget okozni a rendelkezésükre álló mennyiség ötödét augusztusig eladományozni. Ez 150 millió adagot jelentene a COVAX számára.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×