Megegyeztek a német kormányerők, a CDU és a CSU a közös kancellárjelöltben, aki Armin Laschet, Észak-Rajna Westfália kormányfője lesz. Így "a kevésbé ismert jelölt győzött" Nógrádi György szerint.
Az InfoRádió Aréna című műsorában a biztonságpolitikai szakértő arra reagálva, hogy Markus Söder országos szinten népszerűbb lehet, azt mondta, az döntött, hogy a kormányon lévő pártok közül melyik országos.
"Tizenöt tartományban van CDU, egyben CSU. Utóbbinál most jelentős a kiábrándultság, hiszen abból indultak ki, hogy Södernek esélye van. Országos szinten sokkal-sokkal népszerűbb, mint Laschet" – nyomatékosította.
Szerinte ugyanakkor nyilvánvalóan "izgulnak, hogy Laschet ne legyen kancellár, bár ezt hivatalosan senki nem fogja kimondani". Ha viszont Laschet nem lesz kancellár, lesz "két óriási kérdés, amire nem lesz válasz":
- Meddig maradhat meg CDU-elnöknek?
- Meddig maradhat meg a talán legfontosabb német tartomány miniszterelnökének, ahol 2022-ben tartományi választás is lesz?
Mindenesetre Nógrádi György szerint a CSU azért fogadta el Armin Laschetet kancellárjelöltnek, "mert ő a nagytestvér".
Hogy az egyes politikusok népszerűségét mi határozza meg, arról azt mondta, egyrészt az ismertség, ami Laschet pártelnök felé billentette a mérleget, másrészt viszont az egyes cselekedetek, ezek közül egyet Nógrádi György ki is emelt.
"Söder meg mert csinálni olyan dolgokat, amelyeket addig senki: néhány napja bejelentette, hogy Bajorország rendel 2,5 millió Szputnyik vakcinát. Márpedig a szeptemberi választás fő témája, ahogy most kinéz, az oltás, a betegség, a Covid lesz."
Közben
Armin Laschet "nem csinált semmit" oltásügyben, ha "néhány kedves mondata volt", az sem volt koncepciózus
– húzta alá Nógrádi György.
"Ő rendkívül aranyos, joviális úr, de nem koncepciózus, mint például korábbi vetélytársa, Friedrich Merz. Nem véletlenül, hogy a pártelit nem volt hajlandó Merzet elfogadni" – mondta.
A járványkezeléssel kapcsolatban Nógrádi György még megjegyezte, a központosítás ellen minden járás tiltakozott.
"A német törvények most már azt mondják: ha három napon keresztül egy bizonyos szám fölött van a betegek száma, abban a pillanatban leállítják a boltokat, ennek kétszeresénél az iskolákat. Eddig Németországban, és ez szörnyű szám, 3 millió a betegek száma, 75-80 ezer a halottaké" – mutatott rá Nógrádi György.
Az ősszel esedékes "nagy" választásra visszatérve szót ejtett még az azt megelőző tartományi választási eredmények tanulságairól is. Úgy érzékeli,
a Zöldek egyre erősebbek, történetük során először állítanak saját kancellárjelöltet is.
"Ez pedig az erőviszonyokat alapvetően befolyásolja, részükről áttörés van: részint látni kell azt, hogy a zöld politika népszerű, és azt is, hogy a Trump-féle politika nagyon nekiment a zöldeknek, és ez nagyon felhozta őket. Egyre több tartományi kormányba kerülnek be Németországban, és néhány nappal ezelőtt a 73 éves Winfried Kretschmann Baden-Württembergben ronggyá verte a CDU-t, és itt nagyon fontos választás elé került; kivel fog össze?
- Az eddigi szövetséges CDU-val, vagy
- létrehozza az úgynevezett lámpakoalíciót,
amelyben ők a zöldek, a pirosak a szociáldemokraták, a sárgák a liberálisok."
Mint Nógrádi György elmondta, más tartományokban is előállt ugyanez a dilemma, ahol a zöldek nyertek, de összefogásra kényszerültek. Előbbi esetben veresége után – mint Nógrádi György folytatta – a CDU hirtelen előállt azzal, hogy ő környezetbarát.
Még Rajna-Pfalz tartomány helyzetét is leírta:
"A CDU-t nagyon megverték, és létrejött a lámpakoalíció, amely eddig is működött."
Elméletileg szerinte
a Zöldek a CDU-CSU-val is összefoghatnának, de
a jobboldal "megy lefelé", amit a Zöldek figyelembe vesznek.
Összességében szerinte a szeptemberi országos választásokig "lesz még tartományi választás", de csak a volt NDK területén, ahol a CDU általában gyenge, illetve Berlin területén.
"Meglátjuk, mi lesz. Berlin élén egy koncepciózus, szociáldemokrata polgármester áll, aki visszavonul. A CDU számára ezek nehéz helyzetek lesznek, mert nem azok a tartományok választanak őszig, ahol a párt hagyományosan erős."
Ismert, Angela Merkel német kancellár négy ciklus után az ősszel visszavonul.