eur:
411.81
usd:
395.35
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
Boris Johnson brit miniszterelnök az AstraZeneca svéd-brit gyógyszergyár és az Oxfordi Egyetem által közösen fejlesztett potenciális koronavírus elleni vakcinát (AZD1222) tartalmazó fiolát tart a kezében a Wockhardt indiai székhelyű gyógyszeripari vállalat telephelyén, a walesi Wrexhamben 2020. november 30-án.
Nyitókép: MTI/AP/PA/Paul Ellis

Végeznek az 50 év felettiek első oltásával a britek

Az 50 évesnél idősebb korosztályok és a legveszélyeztetettebb lakossági csoportok mindegyik tagja már vagy megkapta a koronavírus elleni első oltást, vagy van időpontja az oltás beadására - közölte a brit kormány. Április 12-ig a 67 milliós Egyesült Királyságban 32,19 millióan kapták meg az első oltásukat, és 7,65 millióan a másodikat is.

A Downing Street bejelentése hangsúlyozza, hogy ezt a kitűzött határidő előtt sikerült elérni, ugyanis a kormányzati tervekben az szerepelt, hogy ezek a lakossági csoportok április 15-ig jussanak hozzá a vakcina első adagjához. Április 12-ig a 67 milliós Egyesült Királyságban 32,19 millióan kapták meg az első oltásukat, és 7,65 millióan a másodikat is.

A brit kormány egyesített oltásügyi bizottsága (JCVI) által még tavaly összeállított elsőbbségi lista élén az idősotthonok lakói és gondozóik mellett a 80 éven felüliek, valamint az egészségügyi ellátás és a gondozói szolgálatok első vonalában dolgozók álltak, majd időrendi sorendben a 75, a 70, a 65, a 60, az 55, végül az 50 éven felüliek következtek.

Boris Johnson brit miniszterelnök a nagy-britanniai oltási kampány hatalmas jelentőségű mozzanatának nevezte, hogy teljesült a JCVI által kijelölt összes kockázati csoport oltási terve.

Johnson hozzátette:

Nagy-Britannia most már elindulhat annak a célnak a teljesítése felé, hogy július végéig a teljes brit felnőtt lakosság részesüljön a koronavírus elleni első oltásban.

A londoni kormányfői hivatal kiemelte, hogy az első és a második dózisokkal együtt csaknem 40 millió adagnyi vakcinát adtak be a december 8-án indult tömeges oltási kampány kezdete óta, és a következő napokban megkezdik az 50 éven aluliak értesítését arról, hogy jelentkezhetnek oltási időpontért.

A Downing Street közleménye is megerősítette: az ország úton van annak a célnak a teljesítése felé, amelynek alapján július 31-ig a teljes felnőtt lakosságnak lehetősége lesz a koronavírus elleni oltás első dózisának beadatására.

A JCVI várhatóan ismerteti végleges útmutatóját arról, hogy a kormány miként hajtsa végre az 50 év alattiak oltási programját, és ennek az útmutatónak közzététele megnyitja az utat az oltási kampány várhatóan még ezen a héten elkezdődő következő szakasza előtt - hangsúlyozza a londoni miniszterelnöki hivatal.

A Downing Street szerint a jelenlegi elképzelés az, hogy az oltási program új szakaszában elsőként a 40-es éveik végén járókat értesítik arról, hogy foglalhatnak oltási időpontot.

A brit egészségügyi minisztérium legújabb adatai szerint a koronavírus elleni oltás első dózisát 32 190 576-an, a második adagot 7 656 205-en kapták meg a nagy-britanniai oltási kampány kezdete óta.

Nagy-Britanniában jelenleg az Oxford/AstraZeneca-vakcinát, a Moderna oltóanyagát és a Pfizer/BioNTech-oltást használják.

Az angliai közegészségügyi szolgálat (PHE) az oltások hatékonyságát vizsgáló átfogó kutatásáról minap közzétett részletes jelentésében közölte: a modellszámítások arra vallanak, hogy december eleje és március vége között a 80 éven felüli lakosságon belül 9100, a 70-79 éves korosztályban 1200, a 60-69 év közötti korcsoportban száz, vagyis a teljes vizsgált népesség körében 10 400 halálesetet sikerült megelőzni a koronavírus elleni oltással.

Címlapról ajánljuk

Budakalászt kiragadná természetes közegéből az új választási földrajz – megszólalt a polgármester

Nemcsak a fővárost, hanem az agglomerációs településeket is érzékenyen érintheti a választókerületek tervezett átalakítása. Forián-Szabó Gergely budakalászi polgármester elmondta, hogy a javaslat Budakalászt teljesen leválasztaná a természetes kapcsolatrendszeréről, ami a hétköznapi életben a lakosság számára komoly hátrányokkal járhat.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×