eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Koronavírus-vizsgálathoz vesznek mintát egy férfitől az indiai fővárosban, Újdelhiben 2020. október 29-én. Indiában az igazolt vírusfertőzöttek száma nyolcmillió fölé emelkedett, itt van a második legtöbb fertőzött a világon.
Nyitókép: MTI/EPA/Radzsat Gupta

Kétszeresen mutáns vírustörzset is találtak Indiában

Több mint tízezer mintából 771-ben valamelyik variánst tudták kimutatni, a brit törzs elfőrdulása volt a leggyakoribb.

Az indiai kormány szerint nem függ össze a variánsok jelenléte az országban a közelmúltban megugrott esetszámmal: szerdán 47 262 új esetet találtak, a halottak száma pedig 275 volt. A SARS-CoV-2 Genomikai Konzorcium, mely tíz indiai labor együttműködésében valósul meg, 10 787 mintát szekvenált, írja a BBC. Ezek közül 736 a brit variánst tartalmazta, 34 a dél-afrikai, egy pedig a brazil törzset. Olyan minta is akadt, amelyben kétféle mutációra bukkantak egyidejűleg.

Az ország Mahárástra tartományában talált mintákban egyre gyakrabban fordulnak elő az E484Q és az L452R névvel illetett mutációk együttesen: az ilyen,

dupla mutációk esetén megnő az esélye annak, hogy a vírus fertőzőbb lesz és képes lesz megkerülni az immunitást.

Shahid Jameel indiai virológus szerint az is elképzelhető, hogy ez a két mutáció egy külön indiai variánst hozott létre, a kormány azonban tagadja, hogy ettől nőne a fertőzések száma.

"Habár aggodalomra okot adó variánsok mellett egy kettősen mutált variáns is megjelent az országban, ezek aktivitását nem tapasztaljuk olyan mértékben, hogy az indokolhatná az egyes tartományokban tapasztalható esetszám-emelkedést" - fogalmaztak.

Jameel korábban ugyanakkor azt nyilatkozta, figyelni kell a variánsok terjedésére, mivel az, hogy eddig még nem jelentek meg nagy számban az országban, nem jelenti azt, hogy nem is fognak. Több szakember is arra kérte a kormányt az elmúlt időkben, hogy

bővítsék a szekvenálási kapacitást

annak érdekében,hogy az esetlegesen erjedni kezdő variánsok jelenlétére hamarabb felfigyelhessenek.

A mutációk megjelenése egy vírusban természetes jelenség, ezek nagy része nem jelentős és aggodalomra sem ad okot, mivel az általa okozott fertőzés súlyosságán és a fertőzőségen sem változtat. Vannak ugyanakkor olyan mutációk, mint amilyenek a brit vagy a dél-afrikai variánsban végbementek: ezek fertőzőbbé vagy akár halálosabbá is tehetik a vírust. A kutatók szerint a tüskefehérjén bekövetkező kettős mutáció növeli az ilyen változások kialakulásának lehetőségét.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×