eur:
411.31
usd:
392.46
bux:
79229.24
2024. november 21. csütörtök Olivér
Mario Draghi új olasz miniszterelnök (k, hátul) megtartja a 67. olasz kormány első ülését Rómában 2021. február 13-án. A koronavírus-járvány miatt az asztalra rögzített átlátszó plexifalak választják el egymástól a kormánytagokat.
Nyitókép: MTI/AP/Andrew Medichini

Szakértő: óriási kompromisszumok tartják össze az új olasz kormányt

Már a Draghi-kormány szombati eskütételének napján kirobbant az első belső konfliktus.

Hétvégén letette a hivatali esküt a Mario Draghi vezette új olasz kormány. A kabinetben szakértők és összesen hat párt, jobb- és baloldali erők politikusai is helyet kaptak. Vásárhelyi Árpád, Olaszország-szakértő szerint nagy kérdés, hogy a kabinet tagjai együtt tudnak-e működni.

Az ELTE Állam és Jogtudományi Kar Politikatudományi Intézetének óraadója jelezte, az új kormány összeállítása sorozatos kompromisszumok eredménye. 23 miniszter került a kabinetbe, ebből

nyolc szakértői miniszter van, 15 pártpolitikus.

Ráadásul nem a pártok támogatottságának arányában osztották ki a miniszteri posztokat. Például a balközép Demokrata Párt három miniszteri helyet szerzett a korábbi kettővel szemben, míg a Silvio Berlusconi vezette Forza Italia szintén hármat, miközben a két párt támogatottsága jelentősen eltér.

"Mario Draghinak a kompromisszumokat fenn kell tartania ahhoz, hogy a választásokig hátralévő két évben kormányozni tudjon. A számottevő pártok közül csak az Olaszország Testvérei került ellenzékbe, az összes többi támogatja a kormányt, sőt a tagjává is vált" – mondta a szakértő, és emlékeztetett, a viták már elindultak a pártok között. Szombaton, a kormány eskütétele utáni órákban máris kritizált két minisztert a Liga vezetője, Matteo Salvini. Az egyik az új belügyminiszter, a másik az egészségügyi, mert a pártvezető úgy látja, hogy a Covid következményeit nem kezeli megfelelően a kormány.

"Nem lesz egyszerű helyzete Draghinak a következő hónapokban"

– mondta Vásárhelyi Árpád, és folyamatosan benne lesz a levegőben a kormányválság, ami nem szokatlan, hiszen Olaszországban nem kell konstruktív bizalmatlansági indítvány, azaz elég leszavazni a kormányt, nem kell azonnal jelöltet állítani a helyére.

A szakértő szerint most két fontos kérdés van Olaszországban:

  • a gazdaság hogyan tudja összeszedni magát a pandémia után,
  • hogyan használják fel azt a 209 milliárd euró, amelyet az uniós újjáépítési alapból kap az ország.

"Nem véletlen, hogy jobb és jobbközép pártok is részt akarnak venni abban a kormányban, amely ilyen példátlan összegű pénzt oszt el a következő hónapokban. Ez teljesen új helyzet elé állítja a politikai pártokat is Olaszországban" – mondta Vásárhelyi Árpád.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Történelmi támadás történt Ukrajna ellen? Megszólalt Vlagyimir Putyin - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

Történelmi támadás történt Ukrajna ellen? Megszólalt Vlagyimir Putyin - Híreink az ukrajnai háborúról csütörtökön

A tegnapi nap folyamán brit Storm Shadow cirkálórakéták csapódtak be Kurszk megyében, a támadást az ukrán légierő indította, átlépve ezzel egy újabb orosz "vörös vonalat." A fejleményekre válaszul az orosz vezetés állítólag tűzkészenlétbe helyezte néhány RSz-26-os interkontinentális ballisztikus rakétaindítóját (ICBM), elvileg nukleáris robbanófej nélkül. A nap folyamán egy ICBM-nek vélt rakétát ki is lőttek az orosz erők Dnyipró városára. Vlagyimir Putyin később közölte: valójában nem ICBM-et, hanem egy közepes hatótávolságú ballisztikus rakétát lőttek ki Ukrajnára. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború fejleményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×