eur:
411.54
usd:
395.17
bux:
79740.73
2024. november 22. péntek Cecília
Andrej Babis cseh miniszterelnök megkapja a koronavírus (COVID-19) elleni vakcinát a prágai katonai kórházban 2020. december 27-én. Ezen a napon kezdődik az Európai Unió (EU) tagállamaiban a lakosság összehangolt beoltása. Az Európai Bizottság december 21-én adott feltételes forgalombahozatali engedélyt a német BioNTech és az amerikai Pfizer gyógyszeripari vállalatok által kifejlesztett vakcina európai alkalmazására.
Nyitókép: Martin Divisek

Andrej Babiš: az AstraZeneca külön megállapodást ajánlott négy EU-tagországnak

A cseh kormányfő szerint a brit-svéd oltóanyag gyártó „négy EU-tagállamot” megkeresett azzal az ajánlattal, hogy fél áron kész nekik az EU-megállapodás keretén kívül vakcinát szállítani.

Andrej Babiš a brüsszeli Euractiv prágai szolgálata szerint csütörtökön beszélt erről egy nyilatkozatában, és mint a hírközlő is megjegyzi, a bejelentés meglehetősen új színben tüntetheti fel a közelmúltban következetesen „jóhiszeműséget” hangoztató céget.

Babiš szerint, miközben az AstraZeneca bejelentette, hogy nem lesz képes az Európai Uniónak leszállítani az első negyedévre ígért 80 millió adagot, visszatérő ajánlattal fordult hozzá, meg „további három másik miniszterelnökhöz” is, egy dubaji bejegyzésű cég közvetítésével.

A cseh miniszterelnök nem fedte fel, hogy ki volt a másik három kormányfő, így csak megfigyelők vélelmezése utal arra, hogy adott környezetben a visegrádi országok csoportja lehetett a megcélzott ügyfélkör. Erre utalhat az is, hogy Babiš egyáltalán tud a többiek létezéséről.

Az AstraZeneca kizárólagosan gyártási kapacitásproblémával magyarázta a kritikus időpontban bejelentett radikális szállítmánycsökkentést az uniónak, egyúttal részben az EU-ra hárítva a felelősséget a szerintük késedelmes megrendelés miatt, ami a kialakult helyzet egyik meghatározó oka volt. Minden egyéb vonatkozásban a cég folyamatosan jóhiszeműségét és a szerződések tiszteletben tartását hangoztatta.

Ha viszont bebizonyosodik, hogy mintegy le akarták „szalámizni” az uniós megrendelőket, miközben szállítási nehézséget jelentettek be a velük hónapokkal korábban leszerződött Európai Uniónak, azzal eddigi érvelésük morális alapja könnyen semmivé válhat.

A cseh miniszterelnök szerint amúgy az ajánlatot – túl a tagországok közötti megállapodáson – már csak azért sem tették megfontolás tárgyává, mert az árajánlat még a felkínált 50 százalékos kedvezmény mellett sem volt „realisztikus”. „Nem tudtuk megengedni magunknak” – mondta Babiš.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×