eur:
409.25
usd:
375.59
bux:
74408.72
2024. november 5. kedd Imre
Katonai járművek a mianmari fővárosban, Najpjidóban 2021. február 3-án. A mianmari hadsereg 2021. február 1-jén, az új parlament első ülésnapján, katonai hatalomátvételt hajtott végre, és egy éven át tartó szükségállapotot hirdetett azt követően, hogy választási csalásra hivatkozva őrizetbe vette a Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kji államtanácsost, a Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD) párt vezetőjét, és Vin Mjintet, az ország elnökét. Aung Szan Szú Kjí ellen 2021. február 3-án vádat emeltek, mert najpjidói otthonában illegálisan beszerzett és engedély nélkül használt kézi adóvevőket találtak egy razzia során.
Nyitókép: MTI/EPA/Maung Longlan

Elvágta a fő kommunikációs csatornát a Mianmari katonai kormány

Mianmarban az új katonai kormányzat csütörtökre felfüggesztette a hozzáférést a Facebook közösségi oldalhoz, miután az országban felgyorsult a hétfői hatalomátvétellel szembeni polgári engedetlenség és tiltakozás a választott polgári kormány és vezetője, Aung Szan Szú Kjí elmozdítása miatt.

A Facebook különösen népszerű a kelet-ázsiai országban, ahol a leváltott kormány közleményeit általában a közösségi médiában hozta nyilvánosságra.

Az internetet használók közlése szerint szerda késő este volt tapasztalható beavatkozás a hálózat működésébe, amit a helyi Telenor mobilszolgáltató egy közleményben is megerősített. A dokumentum szerint a szolgáltatók utasítást kaptak a távközlési minisztériumtól a Facebook ideiglenes blokkolására.

A Telenor közölte, hogy végrehajtja az utasítást, bár aggasztja, hogy ezzel sérti az emberi jogokat. A Facebook egyik szóvivője felszólította a hatóságokat, állítsák helyre a szolgáltatást, hogy az emberek kapcsolatba léphessenek családjukkal, hozzáférhessenek a fontos értesülésekhez.

Rangun, 2021. február 3.
Piros szalagot visel védőruházatán egy egészségügyi dolgozó az előző napokban végrehajtott katonai hatalomátvétel elleni tiltakozás jeléül a ranguni Központi Női Kórház előtt 2021. február 3-án. Egy civil engedetlenségi mozgalom Facebookon közzétett bejelentése szerint Mianmarban hetven kórház egészségügyi személyzete lépett sztrájkba, mert véleményük szerint a katonaság saját érdekeit a koronavírus-járvánnyal küzdő emberek érdekei elé helyezi.
MTI/EPA/Lynn Bo Bo
Piros szalagot visel védőruházatán egy egészségügyi dolgozó az előző napokban végrehajtott katonai hatalomátvétel elleni tiltakozás jeléül a ranguni Központi Női Kórház előtt 2021. február 3-án. Egy civil engedetlenségi mozgalom Facebookon közzétett bejelentése szerint Mianmarban hetven kórház egészségügyi személyzete lépett sztrájkba, mert véleményük szerint a katonaság saját érdekeit a koronavírus-járvánnyal küzdő emberek érdekei elé helyezi. MTI/EPA/Lynn Bo Bo

A megbuktatott kormánypárt, a Nemzeti Liga a Demokráciáért (NLD), valamint mianmari aktivisták polgári engedetlenségi kampányt kezdeményeztek tiltakozásul a puccs ellen. A mozgalom élén a koronavírus idején nagy tiszteletet kivívó egészségügyiek állnak, akik közölték, hogy nem dolgoznak a katonai kormányzatnak.

Szerda éjszaka a ranguni lakosok "zajos tiltakozásba" kezdtek, az emberek edények és serpenyők összeütögetésével, valamint járművek kürtjeivel keltettek zajt a sötétség leple alatt. Az emberek újra elénekelték azt a dalt, amely korábban a katonai diktatúra elleni 1988-as kudarcot vallott felkelés után is népszerű volt.

Az ország második legnagyobb városában, Mandalajban utcai tüntetést tartottak. A megmozdulás csekély számú résztvevői az egyik körbehordozott táblára azt írták fel, hogy "A nép tiltakozik a katonai hatalomátvétel ellen". A csoport a vezetők azonnali szabadon engedését követelte. A hatóságok három embert őrizetbe vettek.

Az ország hadserege hétfőn, a parlament ülése előtt néhány órával vette át a hatalmat, és őrizetbe vette a Nobel-békedíjas Aung Szan Szú Kjit, Mianmar de facto vezetőjét, illetve több más magas rangú politikust. A lépést azzal indokolták, hogy a kormány nem reagált a katonaság feltételezett választási csalásokkal kapcsolatos panaszaira. A tavaly novemberben tartott választást toronymagasan az NLD nyerte.

Mianmar az 1962-es katonai puccs után öt évtizedig volt katonai irányítás alatt.

Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×