eur:
409.32
usd:
371.63
bux:
83392.57
2025. április 9. szerda Erhard
Rohamrendőrök ellenőriznek egy férfit a koronavírus-járvány visszaszorítását célzó kormányzati intézkedések elleni tüntetésen Amszterdam belvárosában 2021. január 31-én. Az este fél kilenctől reggel fél ötig tartó kijárási tilalom január 30-án lépett életbe az országban. A rendelkezés hatására még aznap az egész hétvégére és a hét elejére is kiterjedő zavargások törtek ki országszerte.
Nyitókép: MTI/EPA/ANP/ANP09

Tüntetések Európa-szerte a járványkorlátozások miatt

Távolról sem csak Budapesten tüntettek a hétvégén a járványkorlátozások ellen: Európa-szerte összesen több száz embert vettek őrizetbe.

A legnagyobb felfordulás ezúttal Brüsszelben volt, ahol a rendőrség vasárnap több mint 200 embert vett őrizetbe. A legnagyobb tömeg viszont - mintegy 5000 fő - a hírek szerint Bécsben gyűlt össze, igaz, itt az egyik országos politikai párt volt a szervező.

Emellett

mind jobban szaporodik a korlátozásokat ignoráló rendezvények es vendéglátóhely-nyitások száma is, ami egyelőre mindenütt szintén rendőri beavatkozást vont maga után.

Brüsszelben ugyan csak néhányszáz fős tömeg verődött össze, részben a városközpontban lévő főpályaudvar környékén, részint a város turisztikai szimbólumának számító Atomium mellett, de a belvárosi demonstráció számos erőszakos akciót is eredményezett. A rendőrség szerint sok futballrajongót is lekapcsoltak a beavatkozáskor, ezért is volt viszonylag tömeges a begyűjtés.

Brüsszel, 2021. január 31.
Rendőrök vesznek őrizetbe egy tiltakozót a koronavírus-járvány miatt elrendelt szigorítások elleni tüntetésen Brüsszelben 2021. január 31-én.
MTI/EPA/Olivier Hoslet
Rendőrök vesznek őrizetbe egy tiltakozót a koronavírus-járvány miatt elrendelt szigorítások elleni tüntetésen Brüsszelben 2021. január 31-én. MTI/EPA/Olivier Hoslet

Bécsben az ellenzéki Szabadság Párt szervezett tüntetést, amelyen a korlátozások és a kijárási tilalom ellen, és összességében a kormány járványt kezelő politikája ellen tiltakoztak. A mintegy 5000 ember demonstratív jelleggel többnyire elhagyta a maszkviselést, és nem tartották a résztvevők között a távolságot sem a felvonulás során. Őrizetbevétel itt is volt, de amennyire tudni lehet, vádemelés nélkül, csupán eseti büntetések történtek.

Nem nyugodtak meg a kedélyek Hollandiában sem, ahol a múlt heti, több városra kiterjedő és gyakran erőszakos tüntetéshullám után vasárnap Amszterdamban újabb – jóllehet, ezúttal békés, de nem engedélyezett – felvonuláson követelték a kijárási tilalom azonnali beszüntetését, és a nyilvános helyek használatának újbóli engedélyezését. Néhány tucat embert őrizetbe vettek, a tömeget (mintegy 600 fő) szétoszlatták.

Hasonlóan végződött szintén Hollandiában egy hasonló demonstráció Apeldoornban is.

Emberek százai itt nem felvonulást tartottak, hanem „közös kávézást”.

A rendőrök azonban ezt is feloszlatták.

Lengyelországból is több városból járványkorlátozást figyelmen kívül hagyó rendezvényekre csapott le a rendőrség. Wroclawban és Rybnikben is diszkók nyitottak meg a zárási rendelet ellenére, ezekből csak rendőri fellépéssel sikerül elküldeni a vendégeket. A beavatkozás nem kevés dulakodással járt, Rybkinben több rendőr is megsérült.

Címlapról ajánljuk

Elfogadták az uniós viszonvámok első körét, Magyarország nemmel szavazott

Az EU tagállamai szerdán többségi szavazással elfogadták az Európai Bizottságnak az Egyesült Államokkal szembeni kereskedelmi ellenintézkedések bevezetésére vonatkozó javaslatát.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.04.10. csütörtök, 18:00
Nyeste Orsolya az Erste vezető elemzője
Madár István a Portfolio vezető elemzője
Záporoznak a vámbejelentések, tépik Amerikát

Záporoznak a vámbejelentések, tépik Amerikát

Meredeken estek a tőzsdék azóta, hogy Donald Trump múlt héten új vámokat jelentett be az USA kereskedelmi partnereire és bár hétfő délután és kedden már némi megnyugvás látszott a piacokon, a befektetők ugyanis abban reménykedtek, hogy az Egyesült Államok enyhíthet a vámokon, de ez a várakozás végül nem igazolódott be, ma életbe léptek a múlt héten bejelentett vámok - beleértve a Kínára vonatkozó 104 százalékos vámot is -, sőt, egy újabb szektort, a gyógyszerszektort is jelentős vámmal fenyegetett meg tegnap este Trump. Ez ismét elrontotta a hangulatot a tőzsdéken, nagyot esett hajnalban a japán tőzsde, a dél-koreai index pedig már elérte a medve piac szintjét jelző 20 százalékos mínuszt a legutóbbi csúcs óta. Az európai indexek 2-3 százalék közötti esésekkel nyitottak és napközben sokáig kitartottak a vaskos mínuszok, miután Kína további 84 százalékos viszontvámot vetett ki az Egyesült Államokra, délután pedig az EU is döntött arról, hogy vámokat vet ki az amerikai termékek egy részére. Az amerikai tőzsdék ennek ellenére meglepően kis mozgásokkal indították a szerdai kereskedést és nyitás után nem sokkal pluszba fordultak. Május 8-án lesz a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánk, ahol profi szakemberek osztják meg befektetési ötleteiket, legyen szó a részvény-, állampapír-, nyersanyag-, kripto-, ingatlan- vagy műtárgypiacról. Most érdemes jelentkezni! Információ és jelentkezés.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×