eur:
411.68
usd:
395.29
bux:
79551.8
2024. november 23. szombat Kelemen, Klementina
Az amerikai Allergiás és Fertőző Betegségek Országos Intézete (NIAID) által közreadott,  dátumozatlan elektronmikroszkópos kép a SARS-CoV-2 nevű koronavírusról. A 2019-nCoV néven is ismert vírus egy fertőző humán koronavírus, amely a COVID-19-nek nevezett, tüdőgyulladásos megbetegedést okozza. A mintát egy betegtől vették az Egyesült Államokban. A COVID-19-nek elnevezett újfajta koronavírus előidézte betegség halálos áldozatainak száma 1776-ra emelkedett Kínában, a legtöbben a járvány gócpontjában, Hupej tartomány székhelyén, Vuhanban hunytak el. A 2019 december közepe óta tomboló járvány fertőzöttjeinek száma 70 548-ra nőtt.
Nyitókép: MTI/AP/NIAID-RML

Egy éve vette észre a WHO a koronavírust – ez történt azóta

2020. január 4-én egy "tüdőgyulladás-szerű" betegség nyomaira bukkant a WHO a kínai Vuhanban, azóta már 85 millió földlakó testközelből megismerkedett a fertőzéssel. Ez történt az elmúlt egy évben a koronavírus háza táján – a számok nyelvén.

Éppen január 4-én egy esztendeje kezdett az ENSZ Egészségügyi Világszervezete (WHO) hivatalosan is foglalkozni az új koronavírussal mint világjárvánnyal.

Akkor a WHO a Twitteren üzente meg a világgal, hogy a kínai Vuhan tartományban egy rejtélyes betegség forrását próbálják felkutatni, amelynek a tünetei leginkább a tüdőgyulladáséira hasonlítanak.

Látható, a bejegyzést akkor alig százak tartották figyelemre méltónak, ám a következő hetekben a Covid-19 nevet kapott fertőzés elszabadult, és a világ 191 országában egy esztendő alatt 85,6 millió embert fertőzött meg, több mint 1,85 millió beteg elhalálozott, igaz, több mint 60 milliónyian már kigyógyultak a betegségből.

A Worldometers adatai szerint az aktív esetek száma világszerte jelenleg csaknem 23,2 millió.

A legfertőzöttebb ország heteken át Kína volt, majd jött az európai gócpont elsősorban Olaszországgal és Spanyolországgal, ám ma már az Egyesült Államokban lakik a legtöbb aktív fertőzött, több mint 8 millió. Félmilliónál több aktív koronavírusos eset van jelenleg még – sorrendben – Franciaországban, Brazíliában, Belgiumban, Olaszországban és Oroszországban.

Az Egyesült Államokban eddig egyébként több mint 21 millióan fertőződtek meg, de Indiában, Brazíliában és Oroszországban együttvéve még egyszer ennyien.

Halottak számában százezer fölötti a szám az Egyesült Államokban, Brazíliában, Indiában és Mexikóban, a felgyógyultakat tekintve Egyesült Államok, India, Brazília, Oroszország a sorrend.

A népességarányos megbetegedések számát tekintve az első hat helyen európai ország áll (Andorra, Montenegró, Luxemburg, San Marino, Gibraltár, Csehország), ezt követi csak az Egyesült Államok, a népességarányos halottszámban az Egyesült Államok pedig tizennegyedik csupán, itt az értelmezhető méretű európai országok közül Belgium, Szlovénia, Bosznia-Hercegovina, Olaszország, Észak-Macedónia, Csehország, Bulgária, Egyesült Királyság, Montenegró, Spanyolország és Magyarország tudhat magáénak 1 ezrelék fölötti eredményt – Horvátország és Franciaország már épp nem.

És ha már Magyarország: hazánkban csak hetekkel később diagnosztizálták az első koronavírusos esetet. Jelenleg a különböző "kategóriákban" Magyarország a Föld 93. legnépesebb országaként a következő pozíciókban áll a 191 érintett ország között:

  • összes fertőzött: 38. hely
  • új napi esetek száma: 39. hely
  • elhunytak száma: 29. hely
  • napi új halottszám: 19. hely
  • gyógyultak száma: 42. hely
  • aktív esetek száma: 15. hely
  • népességarányos esetszám: 40. hely
  • halottak népességarányos száma: 15. hely
  • népességarányos tesztszám: 67. hely

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Szépen zárt Amerika

Szépen zárt Amerika

Felemás hangulatban telt a kereskedés ma reggel Ázsiában, ezt követően pedig emelkedéssel indult a nap Európában, a vártnál gyengébb BMI-adatok hatására azonban gyorsan lefordultak a vezető részvényindexek, délutánra azonban ismét a vevők vették át az irányítást. Az aranynak eközben 2023 októbere óta a mostani lehet a legerősebb hete, mivel a piaci szereplőket aggasztja az ukrajnai háború eszkalációjának veszélye. Érdemes eközben a bitcoinra is figyelni, az árfolyam már közelíti a 100 000 dolláros szintet.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×