eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Donald Trump amerikai elnök támogatói tüntetnek, amint a politikus gépkocsioszlopa elhalad mellettük a washingtoni Fehér Ház közelében 2020. november 14-én. Trump nem ismeri el Joe Biden demokrata elnökjelölt győzelmét a november 3-i amerikai elnökválasztáson, és választási csalásra hivatkozva több helyen is bírósághoz fordult.
Nyitókép: MTI/EPA/SIPA pool/Chris Kleponis

Szakértő: elégedetlenség tapasztalható a republikánus oldalon

Donald Trump elismerte a vereségét a hétvégén a Twitteren közzétett egyik üzenetében, ám kisvártatva korrigált, hozzátéve, hogy demokrata riválisa, Joe Biden csalással nyert. A hivatalban lévő elnök közben újabb jogászt kért fel, akitől azt várja, hogy megfordítja a választási eredményeket. Varga Gergely, a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatója szerint azonban ez elég valószínűtlen.

Azokban a billegő államokban, ahol napokig tartott a szavazatszámlálás, majdnem mindenhol vélhetően Joe Biden győz. A demokrata elnökjelölt kis, a legtöbb helyen egy százalékponton belüli különbséggel nyer. Ez sok ezres eltérést jelent a szavazatok között, vagyis újraszámlálás esetén sem valószínű, hogy ekkora nagyságrendben fordult volna elő rossz számlálás – mondta a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatója az utóbbi néhány nap eseményeiről.

Varga Gergely közölte: a folyó bírósági eljárások függvényében is arra lehet számítani, hogy Joe Biden lesz a következő elnök, mert az elektori kollégiumban előnye van, még akkor is, ha esetleg váratlanul egy-egy államban megfordul az eredmény, de ez igen valószínűtlen.

A szakértő arról is beszélt, hogy

a háttérben nem megy olyan zökkenőmentesen a hatalom átadása, mint korábban,

tekintettel az elnökválasztás vitatott jellegére. A demokrata stáb készül a hatalom átvételére, de vannak olyan területek, amelyekhez a Trump-adminisztráció nem ad hozzáférést.

A következő hetekben fokozatosan változni fog ez a hozzáállás, annak is függvényében, hogy vélhetőleg egyre nyilvánvalóbb lesz, hogy az érdemi eredmény nem fog változni – fejtette ki Varga Gergely.

A hétvégén Donald Trump mellett szimpátiatüntetéseket tartottak. Ezzel kapcsolatban a vezető kutató azt mondta: van egyfajta elégedetlenség az eredményekkel kapcsolatban a republikánus oldalon, ez tapasztalható néhány nagyvárosban, de nem ölt olyan méreteket, amelyből elhúzódó országos demonstrációkra lehetne következtetni. Hozzátette, vélhetően lesznek még megmozdulások a következő hetekben is, de ha nem történik valami váratlan a bíróságokon, ezek szűkülni fognak.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×