eur:
392.13
usd:
362.29
bux:
72068.08
2024. július 5. péntek Emese, Sarolta
Tüntetők tiltakoznak az abortusz feltételeit szigorító alkotmánybírósági döntés ellen Varsóban 2020. október 30-án. A lengyel alkotmánybíróság alkotmányellenesnek mondta ki az abortuszt a károsodott vagy fogyatékos embriók esetében. A lengyel nők csak abban az esetben kérhetik terhességük megszakítását, ha nemi erőszak áldozataiként vagy vérfertőző viszonyban termékenyültek meg, vagy a terhesség súlyosan veszélyezteti egészségüket.
Nyitókép: Radek Pietruszka

Abortuszszigorítás: ezért vállalta Jaroslaw Kaczynski a rizikót

Több tízezren tüntettek a hét végén Varsóban az abortuszszabályzást érintő alkotmánybírósági ítélet ellen. A tömeg a kormány leváltását követelte, valamint azt, hogy az abortusz korlátlanul legyen elérhető. A tüntetőket támogatásáról biztosította a lengyel főváros polgármestere is, aki szerint a múlt heti bírósági döntés visszavonása lehet a párbeszéd előfeltétele.

Az abortusz szabályozásának kérdés régóta napirenden van Lengyelországban. Amikor évekkel ezelőtt szóba került, hogy módosítják, már akkor is tömegtüntetések indultak több nagyvárosban – mondta el az InfoRádiónak az Antall József Tudásközpont kutatási vezetője.

„A Jog és Igazságosság hatalomra kerülésével párhuzamosan felerősödtek azok, akár a társadalmi csoportok, akár az egyházon belüli hangok, amelyek úgy vélték, itt az idő, hogy Lengyelországban a még nagyobb szigorítás irányába mozduljon el az így is rendkívül szigorúnak mondható abortuszszabályozás” – fűzte hozzá Dobrowiecki Péter.

A szakember úgy véli,

a másfél hónappal ezelőtti koalíciós válság által okozott feszültség a Jog és Igazságosságon belül még nem múlt el teljesen, ennek is következménye lehet a mostani szigorítás.

„A párt úgy érezte, hogy mind saját konzervatív politikusainak a támogatása megingott a vezetés iránt, mind a konzervatív koalíciós partnerek nyíltan szembementek a párt akaratával, valamint a politikai palettán feltűnt az elmúlt időszakban egy olyan szélsőjobboldali politikai erő, amely hatékonyan tudna elvenni szavazókat a Jog és Igazságosságtól – fejtette ki. – És ezen tények összessége vezettek ahhoz, hogy Jaroslaw Kaczynski bevállalja azt a rizikót, ami a kérdés újbóli elővétele jelent.”

Az Antall József Tudásközpont kutatási vezetője hozzátette: az alkotmánybíróság állásfoglalása a kormánypárt kezdeményezésére született meg, arra pedig, hogy ez egy konzervatív álláspont lesz, az alkotmánybíróság összetétele miatt eleve számítani lehetett. A szigorítás azonban az abortuszt ellenzők körében is nemtetszést váltott ki.

„A lengyel társadalom nagy-nagy többsége a szigorítás ellen van,

és ez az, amit mérlegelnie kellett a kormánypártnak, hogy akár még a saját mérsékeltebb szavazói egy részével is szembemegy annak érdekében, hogy megtartsa azokat a kisebb számban lévő, de hangos csoportoknak, illetve a lengyel katolikus egyház támogatását” – fogalmazott.

Dobrowiecki Péter szerint már nem a bírósági határozat, hanem a kormány ellen tüntetnek az emberek. A kormánypárti lengyel államfő javaslata, amely kivételes esetekben lehetővé tenné az abortuszt, az egyeztetés felé indíthatja el a szembeálló feleket. Kérdés azonban az, hogy az egymástól messze lévő álláspontokat mennyire lehet összeegyeztetni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Így indult Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin megbeszélése – videó

Így indult Orbán Viktor és Vlagyimir Putyin megbeszélése – videó

Vlagyimir Putyin orosz elnök a Kremlben fogadta Orbán Viktort, ahol sajtónyilvánosan váltottak egymással néhány szót.

Deutsch Tamás: erős EP-frakciónk lesz, amely azonnal komoly súllyal bír majd a döntéshozatalban

A Fidesz európai parlamenti képviselője reálisnak tartja, hogy a formálódó Patrióták Európáért pártszövetség a frakcióalapítás feltételeként előírt országszám dupláját, illetve a létszám négyszeresét is teljesítheti. Deutsch Tamás arról is beszélt az InfoRádióban, hogy a frakció a jövő hét elején alakulhat meg, és szerinte az Európai Parlament harmadik vagy negyedik legnagyobb ereje lehet.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.05. péntek, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
Nagy meglepetést okoztak a fizetések Magyarországon - Mégis mi történik?

Nagy meglepetést okoztak a fizetések Magyarországon - Mégis mi történik?

Minden várakozást felülmúlnak az idei magyar béradatok. A vállalatoknál és az állami szerveknél is magas a bérdinamika, ami azt mutatja, hogy az inflációs válság és a munkaerőhiány miatt mindenkinek újra kellett gondolnia a korábbi bérterveket. Az áprilisi béradatok megérkezése után érdemes áttekinteni a folyamatokat, mert mostanára már azok is emeltek, akik rendszeresen tavasszal rendezik a béreket. Miért okozott ilyen nagy meglepetést a bérdinamika? Milyen bérfolyamatok várhatóak? Mely szektorokban a leggyorsabb az emelkedés?

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×