eur:
413.92
usd:
396.41
bux:
0
2024. december 23. hétfő Viktória
Angela Merkel (k) Pedro Sánchez spanyol miniszterelnökkel (k, a háttérben) és Emmanuel Macron francia elnökkel (j3) beszél az Európai Unió kétnaposra tervezett brüsszeli csúcstalálkozójának negyedik napi ülésén 2020. július 20-án. A tagállamok vezetői az unió következő hétéves költségvetéséről és az ahhoz kapcsolódó, a koronavírus-járvány okozta gazdasági és társadalmi károk helyreállítását célzó pénzügyi támogatási csomagról tanácskoznak.
Nyitókép: MTI/AP pool/Francisco Seco

Győzelem: mindkét megállapodás megszületett az EU-csúcson

Megállapodtak a 2021-2027-es időszak keretköltségvetésében és a mentőcsomagot is elfogadták a tagállami vezetők.

Az európai uniós tagállamok vezetői elfogadták az EU 2021 és 2027 közötti időszakra szóló keretköltségvetését és a koronavírus-járvány okozta gazdasági és társadalmi károk helyreállítását célzó pénzügyi csomagot - jelentette be Charles Michel, az Európai Tanács elnöke a pénteken kezdődött uniós csúcstalálkozót követően, kedd hajnali Twitter-üzenetében.

Íme:

A legnagyobb vita a büdzsék méretéről és belső összetételéről, valamint a folyósítás feltételeiről, jogállamisági feltételrendszerhez kötéséről zajlott - tudósít a Portfolio.

Az első információk szerint a huszonhetes körben kezdődött végső tanácskozás egy 750 milliárd eurós helyreállítási alapról szólt,

500 helyett 390 milliárd euró összegű támogatásokkal és 360 milliárd euró kölcsönökkel.

A keretköltségvetés is maradt 1074 milliárd euró, azaz összesen egy 1820 milliárd eurós csomagot fogadott el a 27 tagú közösség 2018-as árak mellett. Ez idei folyó áron 809+1117 milliárd euró, összesen 1867 milliárd euró.

A 750 milliárdos segítség belső szerkezete is az lett, ami előzőleg kiszivárgott (390+360 milliárd), a támogatásként felvehető összeget a tagállamok közösen fizetik vissza 2058-ig - a hitelrészt nem kötelező felvenni, az tagállami hatáskör.

Az Origo összefoglalója szerint még az is eldőlt, hogy

Magyarország 3 milliárd euróval több pénzt kapott a tervezettnél

a támogatási csomag részeként, és Angela Merkel német kancellár ígéretet tett, hogy a német elnökség alatt, 2020. végéig lezárja a Magyarországgal szemben indított, 7-es cikkely szerinti eljárást.

A 89 órás tárgyalással egyébként nem dőlt meg a 2000-es EU-csúcs rekord.

Cikkünk frissül.

Címlapról ajánljuk

Orbán Viktor: a háborút az Európai Unió elveszítette

Miután szombaton évzáró nemzetközi sajtótájékoztatót tartott a miniszterelnök, vasárnap este az M1-nek is interjút adott. Meglátása szerint Brüsszel nagy árat fog fizetni azért, hogy még mindig úgy gondolja, mindent az eddigiek szerint kell tovább csinálni. Ukrajnában és a világban is új realitás van, ehhez kell alkalmazkodni, Magyarország is ezt teszi a gazdasági semlegességgel és a jövő évi költségvetéssel is. "Jobban fogunk élni, de hogy szebben tudunk-e, ez a kérdés" - zárta az interjút.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.12.23. hétfő, 18:00
Gálik Zoltán
a Budapesti Corvinus Egyetem docense
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×