Tüntetések bő 70 városos hálózatán keresztül követelt előre hozott választást Olaszország-szerte a Matteo Salvini-vezette jobboldali pártszövetség.
Molnár Anna, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem egyetemi docense szerint viszont bár a Conte-kabinet népszerűsége esett és Salvini koalíciója is esélyes lehetne, a cél elérésére vajmi kevés az esély.
"A Liga, az Olaszország Fivérei és a Forza Italia szervezték ezeket a demonstrációkat alapvetően amiatt, hogy a kormánnyal szemben kifejezzék a véleményüket. Salvini tulajdonképpen azt hangsúlyozta, hogy a gazdaság újraindításához új kormány kell és új alapok. A Forza Italia hangsúlyai kicsit máshol vannak, Antonio Tajani azt hangsúlyozta, az ellenzéknek és a kormánynak közösen kellene kidolgoznia az újraindítás fő elemeit" - fejtette ki Molnár Anna.
A koronavírus-válság kezelése elején elkezdett jelentősen növekedni a kormány támogatottsága, de a nyitás óta folyamatosan csökken.
A pártok támogatottságában is jelentős változások voltak az elmúlt időszakban, de Molnár Anna szerint ez egyáltalán nem jelenti azt, hogy a kormánypártok felmondják a koalíciót.
"Matteo Salvini pártjának támogatottsága esett az elmúlt időszakban, átlagosan 26 százalékon áll, a Forza Italia 7, a Giorgia Meloni vezette Olaszország Fivérei 14-15 százalékon. Ez azt jelenti, hogy Matteo Salvini akár 40 százalék fölötti eredményt is elérhetne és esélyes is lehetne, de amíg a kormányzópártok hajlandóak együtt maradni, nem valószínű, hogy Salvini forgatókönyve elindítható lenne" - szögezte le Molnár Anna.
Szomráky Béla Olaszország-szakértő újságíró szerint a tüntetéssorozat "erődemonstráció" volt Matteo Salviniék részéről.
"Egy nagy sóhaj történt. A tüntetések idején szinte órákra voltunk a rendkívül erőteljes korlátozások június 3-ai feloldásától, így már lehet utazni a különböző régiók között. És nem csak sóhaj, óhaj is volt: az államfő is úgy vélekedik, háború utáni állapotok vannak Olaszországban, össze kell fogni, nemzeti egység kell, Salvini pedig magáénak érezte a felhívást" - fejtegette Szomráky Béla, aki úgy véli, egy mostani választáson a jobboldali ellenzék jelentős szavazatfölényben lehetne,
az olaszok 67 százaléka nem tartja helyesnek, ahogy a kormány a járványt kezelte.
Molnár Annával viszont egyetért abban, hogy most nem valószínű az előre hozott választás kieszközlése, ehhez még egy-két tartományt el kell veszítenie a baloldalnak, Szomráky Béla szerint igaz ugyanakkor, hogy efelé jó úton is járnak a kormányerők.