eur:
411.7
usd:
395.31
bux:
79551.8
2024. november 22. péntek Cecília
Nyitókép: Pixabay

Közelebb lehet a járvány második hulláma, mint azt gondolnánk

Elképzelhető azokban az országokban, ahol túl gyorsan oldják fel a karantén intézkedéseket, hogy azonnal jelentkezhet a járvány második hulláma – mondta az Egészségügyi Világszervezet (WHO) genfi, online sajtótájékoztatóján Michael Ryan, az egészségügyi vészhelyzeti programjának vezetője.

Bár hajlamosak vagyunk arra gondolni, hogy az első hullám már lefutott, és a második csak hónapokkal később érkezik, valójában erre semmilyen garancia nincs. Könnyen előfordulhat, hogy a mostani járványhullámon belül is látunk majd egy második tetőzést, akár

a jelenlegi hullámban is következhet még egy csúcs.

Csak azért, mert éppen lecsengő szakaszában van a járvány, még nem jelenthetjük ki biztosan, hogy hónapjaink vannak a következő hullámig – fogalmazott Michael Ryan.

A WHO egészségügyi vészhelyzeti programjának vezetője hozzátette az európai és amerikai országoknak továbbra is érvényben kell tartaniuk a közegészségügyi és szociális intézkedéseket, nem szabad leállniuk a tesztelésekkel, és továbbra is egy átfogó stratégiát kell követni, hogy elkerüljük az azonnali második csúcsot.

Jakab Ferenc virológus, a Pécsi Tudományegyetem tanára, a kutatási akciócsoport vezetője az InfoRádió Aréna című műsorában szintén hangsúlyozta, hogy a járványnak még nincs vége,

a távolságtartás, a higiéniai szabályok betartása a korlátozások lazítása után minden eddiginél fontosabb.

Mint mondta, a járványgörbe ugyan kicsit laposodott, ezért érthető volt az igény a lazításra, de egyúttal arra is felhívta a figyelmet, hogy ez nem a járvány végét jelenti,

a vírus még Magyarországon van, még köztünk cirkulál.

„Ezért azok a szabályok, amit eddig szoktunk mondani, hogy távolságtartás, a higiéniás szabályok betartása, a maszkviselés, most hatványozottan érvényesek. Amíg otthon ültünk karanténban, addig vajmi kevés esélyünk volt a megfertőződésre, ami jó, mert gyakorlatilag korádban tudtuk tartani a kórokozót. De most elindul a mozgás az országban, ami azzal jár potenciálisan, hogy a vírus is új erőre kaphat. Tehát nem pezsgőt kell most bontani, hanem felkészülni arra, nehogy gond legyen” – fogalmazott.

Jakab Ferenc hozzátette, hogy a vírusok sajátossága, hogy folyamatosan cirkulálnak, nem tűnnek el. Kevés az a vírus, amit sikerült teljesen eltörölni a Föld színéről. Hol kisebb, hol nagyobb ütemben terjednek és okoznak kisebb-nagyobb járványokat.

Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

Demkó Attila: az orosz–ukrán háború legvéresebb szakasza következik

A lehetséges tárgyalások előtt várható a háború legrosszabb szakasza – mondta az InfoRádióban a biztonságpolitikai szakértő, miután Ukrajna nyugati rakétákat lőtt ki Oroszországra, az pedig minden korábbinál keményebb válaszlépésekkel fenyegetőzik, sőt egyet már végre is hajtott Dnyipro városával szemben.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.25. hétfő, 18:00
Csizmazia Gábor
a Nemzeti Közszolgálati Egyetem John Lukacs Intézetének tudományos munkatársa
Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Lecsapott az Oresnyik Ukrajnára, hatalmasat hibázhatott Washington - Háborús híreink pénteken

Bár csütörtök reggel még arról szólak a jelentések, hogy Oroszország - a történelem során először - interkontinentális ballisztikus rakétával (ICBM) támadta meg Ukrajnát, mostanra az amerikai forgatókönyv vált valószínűbbé: Vlagyimir Putyin orosz elnök bejelentette, hogy egy Oresnyik közepes hatótávolságú ballisztikus rakétával támadták Ukrajnát. Az is kiderült, hogy a rakéta indítása előtt harminc perccel Moszkva értesítette Washingtont, bár erre a lépésre a nemzetközi egyezmények szerint (melyekből egyébként a Kreml kilépett) csak ICBM-ek esetén lett volna szükség. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×