eur:
392.73
usd:
362.99
bux:
72132.83
2024. július 8. hétfő Ellák

Vita után lemondott a lengyel kormányfőhelyettes

Lemondott Jaroslaw Gowin lengyel kormányfőhelyettes, tudomány- és felsőoktatásügyi miniszter. Közölte azonban, hogy az általa vezetett párt, az Egyetértés (Porozumienie) továbbra is tagja marad a kormánykoalíciónak.

Gowin az utóbbi napokban ellenezte, hogy a május 10-re kiírt államfőválasztást a koronavírus-járvány tükrében is az eredeti időpontban rendezzék meg, ezért

nem értett egyet a levélben történő szavazás általános alkalmazásával sem.

Ezt a megoldást a kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) párt javasolta az idei elnökválasztásra vonatkozóan, és hétfőn szavazott volna róla a szejm. A témát azonban végül nem tűzték napirendre, a 460 fős alsóházban 228 képviselő mellette, ugyanannyian viszont ellene szavaztak, hárman tartózkodtak.

A PiS tervezetét ő nem, de az Egyetértés képviselőinek többsége támogatni fogja - mondta Gowin. Közölte: Jadwiga Emilewicz fejlesztési minisztert, az Egyetértés tagját javasolta a kormányfőhelyettesi posztra maga helyett a miniszterelnöknek.

Gowin és a sajtóértekezleten vele együtt felszólaló Emilewicz aláhúzták: a járványhelyzetben a lengyelek egészségügyi és gazdasági biztonságával foglalkozó, stabil kormányra van szükség.

Jaroslaw Gowin azt is közölte: aznap olyan alkotmánymódosítási javaslatot nyújtanak be, amelynek értelmében a járványhelyzet miatt két évvel később tartanák meg az elnökválasztást. Andrzej Duda jelenlegi elnök addig tisztségében maradna, két év múlva viszont nem indulhatna újból a választáson.

Gowin már múlt pénteken ezt a megoldást szorgalmazta a elnökválasztásra vonatkozó PiS-indítvány alternatívájaként. Javaslatát közlése szerint támogatta aláírásával Mateusz Morawiecki és a PiS elnöke, Jaroslaw Kaczynski is. Az összes ellenzéki párt viszont jelezte: ellenezni fogják Gowin tervezetét. Az alkotmány módosításához a lengyel parlamentben kétharmados többségre van szükség, amivel a PiS által vezetett, az Egyetértés mellett még a Szolidáris Lengyelország nevű kispártból álló konzervatív koalíció nem rendelkezik.

Kaczynski szerint a választás elhalasztása jelen körülmények között az alkotmányos előírások egyértelmű megsértését jelentené,

a levélben történő szavazás lebonyolítása viszont teljesen biztonságos az állampolgárok egészségére nézve. Az alkotmány olyan módosítását, amely nem egy, hanem több évvel hosszabbítaná meg a jelenlegi államfő megbízatását, Kaczynski a helyzet másik lehetséges megoldásaként említette.

A járványhelyzetre és a választók biztonságára hivatkozva az összes ellenzéki párt a választások elhalasztását követeli. Felmérések szerint jelenleg Andrzej Duda egyértelműen a szavazás fő esélyese.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.07.08. hétfő, 18:00
Lakatos Júlia
a Méltányosság Politikaelemző Központ stratégiai igazgatója
Elmaradt a szélsőjobboldali áttörés, de igazán kaotikus forgatókönyv valósult meg – Mi lesz most Franciaországban?

Elmaradt a szélsőjobboldali áttörés, de igazán kaotikus forgatókönyv valósult meg – Mi lesz most Franciaországban?

Meglepetésszerű eredmény született a magas részvétellel lezajlott francia nemzetgyűlési választások második fordulójában. Bár szinte minden felmérés a Marine Le Pen-féle Nemzeti Tömörülés győzelmét jósolta, az exit pollok szerint a baloldali pártok összefogása, az Új Népfront szerezte meg a legtöbb mandátumot, második helyre pedig az Emmanuel Macron elnök mögötti centrista Együtt formáció futott be. Úgy néz ki, a „republikánus front”, vagyis a baloldali és centrista jelöltek egymás javára történő visszalépése működött, és ezzel sokadszorra sikerült megakadályozni a szélsőjobboldal győzelmét. Az exit pollok alapján becsülhető erőviszonyok ugyanakkor azt mutatják, az abszolút többség senkinek nem lesz meg, ami bizonytalan helyzetet idézhet elő Franciaországban.

EZT OLVASTA MÁR?
×
2024. július 7. 20:59
×
×
×
×