eur:
411.22
usd:
392.73
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Igor Matovic, az Egyszerű Emberek és Független Személyiségek nevű párt elnöke (j), mielőtt voksol egy nagyszombati szavazóhelyiségben 2020. február 29-én, a szlovák parlamenti választások napján. Balról Matovic lánya, Rebeka.
Nyitókép: MTI/EPA/Jakub Gavlak

Nem jutott be magyar párt a pozsonyi parlamentbe

Az exit pollok szerint az ellenzéki Egyszerű Emberek és Független Személyiségek magabiztosan nyert, de a magyar pártok egyike sem került be a parlamentbe.

Este 11-re valemennyi szavazóhelyiség bezárt Szlovákiában, és megjelentek az exit pollok, amelyek azt mutatják, hogy az ellenzék nyeri a választást.

A Focus és a Median felmérése nem csak a sorrendben, de a százalékokban is hasonló eredményt jelez előre. Eszerint

  • OĽaNO (Egyszerű Emberek és Független Személyiségek) mozgalom - 25-26%
  • SMER SD 14-15%
  • PS/Spolu koalíció 8-10%

Bejutónak tűnik még a SaS, a Za Ľudí, a Sme rodina 7,5-öt, a szélsőjobboldali ĽSNS is.

A Magyar Közösségi Összefogás esélyei nem túl jók: a Focus 3,8, a Medián 4,4 szátalékot mért neki, vagyis aligha éri el az 5 százalékos bejutási küszöböt. Bárdos Gyula, az MKÖ listavezetője is ezt mondta az Új szónak.

A MOST-Híd szlovák-magyar vegyespártnak 2-3 százaléknyi szavazatot jósolnak a felmérések.

A rendszerváltoztatás óta ez volt a tizedik, az önálló Szlovákia 1993-as létrejötte óta pedig a nyolcadik parlamenti választás. Az ország megközelítőleg 4,4 millió választásra jogosult polgára 150 képviselőt választott.

A parlamenti választás nem hivatalos végeredményei a hajnali órákban lehetnek ismertek, a hivatalos végeredményt vasárnap teszik közzé.

Címlapról ajánljuk
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Alig költ az EU Ukrajnára, hiába a nagy fogadkozások

Az orosz invázió okozta pusztító gazdasági visszaesés ellenére Ukrajna 2023-ban figyelemre méltó ellenállóképességet mutatott, a gyászos 2022-es év után a GDP-je 5,3%-kal nőtt. Ugyanakkor a háború hosszú távú hatásai súlyosak: a költségvetési kiadások drasztikus emelkedése mellett a szociális, egészségügyi és oktatási források csökkenése demográfiai problémákhoz vezethet. Az EU és más nemzetközi partnerek támogatása kulcsfontosságú Ukrajna újjáépítéséhez, amelynek költségei a Világbank szerint elérhetik a 486 milliárd dollárt. A rekonstrukciós beruházások nemcsak Ukrajna talpra állását segíthetik, hanem stratégiai előnyöket hozhatnak az EU számára is, különösen a zöldenergia és az agrárszektorok terén – írja elemzésében a Vienna Institute for International Economics Studies (WiiW).

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×