eur:
406.18
usd:
376.68
bux:
76594.41
2024. november 8. péntek Zsombor
Olekszij Honcsaruk ukrán miniszterelnök a parlament plenáris ülésén Kijevben 2019. november 13-án. A képviselők az ülésen megszavazták a termőföld eladási tilalmának feloldását. A földpiac megnyitásáról szóló törvényjavaslatot 240 képviselő támogatta a 450 fős törvényhozásban, közülük 227-en a Volodimir Zelenszkij elnök mögötti Nép Szolgája (Szluha Narodu) frakcióból, és 13 független képviselő.
Nyitókép: MTI/EPA/Szerhij Dolzsenko

Lemondott az ukrán miniszterelnök

Írásban benyújtotta lemondását Olekszij Honcsaruk ukrán kormányfő Volodimir Zelenszkij elnöknek - ezt maga a politikus jelentette be pénteken a Facebook közösségi oldalán.

Az elnöki hivatal közölte, hogy megkapták a miniszterelnök nyilatkozatát. A közleményben egyben utaltak arra, hogy az államfő fontolóra veszi a miniszterelnök lemondólevelében foglaltakat, döntéséről később tájékoztatnak.

Honcsaruk Facebook-bejegyzésében hangsúlyozta: azért vállalta a miniszterelnöki posztot, hogy végrehajtsa Zelenszkij programját. "Számomra ő (Zelenszkij) a nyitottság és tisztesség példája. Annak érdekében, hogy kiküszöböljük az elnök iránti tiszteletünkkel és bizalmunkkal kapcsolatos kétségeket, a lemondólevelet megírtam és átadtam az elnöknek, felhatalmazva arra, hogy benyújtsa a parlamentnek" - írta a kormányfő.

Emlékeztetett arra, hogy Zelenszkij úgy nyerte el az államfői posztot, hogy az elnökválasztáson az ukránok "példátlan bizalmukat fejezték ki iránta". Ezért - mint Honcsaruk leszögezte - "minden joga megvan arra, hogy értékelje csapata minden tagjának hatékonyságát".

Honcsaruk azután döntött a lemondólevél megírása mellett, hogy két napja nyilvánosságra került egy hangfelvétel az interneten, amelyen állítólag ő kormánytagokkal és jegybanki vezetőkkel arról értekezik, miként vezessék félre az elnököt, amikor megmagyarázzák neki a nemzeti valuta árfolyamának alakulását és az országban zajló gazdasági folyamatokat. A felvételen - amelynek valódiságát egyelőre a kormányoldalon cáfolják, de legalábbis kétségbe vonják - egy Honcsarukéhoz hasonlító hangú szereplő kijelenti, hogy Zelenszkij alig ért valamit a pénzügyekből, és saját magát "tudatlannak" nevezi általában a gazdasági kérdésekben.

A lemondásáról szóló pénteki üzenetében a miniszterelnök ecsetelte a tisztségében eddig eltöltött négy hónap alatt elért eredményeit. Hozzátette, hogy ezen kívül csapata megteremtette az alapot az ország 2020. évi fejlődéséhez. Kiemelte, hogy számos online szolgáltatást indítanak az elkövetkező hónapokban, amelyek - mint írta - "örökre leegyszerűsítik az emberek életét".

A miniszterelnök a fő kihívásnak az állami szektorban tapasztalható korrupció leküzdését nevezte, hozzátéve, hogy néhány hónap alatt meglehetősen nehéz megszüntetni a több évtized alatt kiépült "korrupciós sémákat".

Kabinetjét "tisztességes emberek csoportjának" nevezte, és biztosított afelől, hogy "a kormányzat legfelső szintjén nincs korrupció".

Az Ukrajinszka Pravda hírportál emlékeztetett arra, hogy az ukrán alkotmány szerint a miniszterelnöknek a parlamenthez kell benyújtania lemondását. A miniszterelnök elveszti tisztségét aznap, amikor a parlament megszavazza menesztését. Vele együtt a parlament az egész kormányt meneszti.

A parlament pénteken még ülésezik, a jövő héten viszont nincs plenáris hét, a képviselők a választókörzeteikben dolgoznak.

A parlament ülésén felszólalva Honcsaruk lemondólevelének megírását politikai döntésnek nevezte. Közölte, hogy az alkotmánynak megfelelően járt el, noha nem a parlamentnek, hanem az elnöknek küldte el a lemondásáról szóló nyilatkozatot, de a házelnöknek címezte, és az államfőnek "joga van azt bármikor benyújtani a törvényhozásnak". Biztosított afelől, hogy a kormány az elnök döntéséig változatlanul folytatja munkáját. Elzárkózott attól, hogy a képviselők kérdéseire válaszoljon, és elhagyta az üléstermet.

David Arahamija, a parlamenti többséget alkotó, elnök mögötti Nép Szolgája (Szluha Narodu) párt frakcióvezetője újságíróknak kijelentette, hogy képviselőcsoportja kész támogatni a miniszterelnök menesztését, amennyiben Zelenszkij emellett dönt.

Címlapról ajánljuk

Európai Tanács-elnök Budapesten: sikerült egyetértésre jutnunk abban, mit akarunk együtt tenni a versenyképességért

Az EU-csúcstalálkozóra érkező Charles Michel újságírók előtt hangsúlyozta: az unió versenyképességének erősítését célzó Draghi-jelentés kiváló alapot jelent a témában, az abban foglalt ajánlások világosak és egyértelműek.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.08. péntek, 18:00
Stumpf István
egyetemi tanár, korábbi alkotmánybíró és kancelláriaminiszter, az NKE John Lukács Intézet Amerika Kutatóintézetének emeritus kutatója
Szaporodnak a gondok Ukrajna körül, Putyin tárgyalna Trumppal - Háborús híreink pénteken

Szaporodnak a gondok Ukrajna körül, Putyin tárgyalna Trumppal - Háborús híreink pénteken

Egyre terjednek azok a felvételek, melyeken az látható, hogy az ősöreg orosz Szu-25-ös csatarepülőgépek már egészen közel merészkedhetnek az ukrán célpontokhoz anélkül, hogy a légvédelem veszélyeztetné őket. A gondokat tetézi, hogy a Donbaszban és Kurszkban is haladnak előre az orosz csapatok, ráadásul Lengyelország is lemondott egy Mig-29-es vadászgépeket tartalmazó szállítmányt. Vlagyimir Putyin orosz elnök nyitottnak mutatkozott arra, hogy tárgyaljon Donald Trumppal a háború lezárásáról. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×