Az Iszlám Állam azon különleges terrorszervezetek közé tartozott, amely területtel is rendelkezett. Ezt a területet mára felszámolták, tehát tulajdonképpen már nem állam Iszlám Állam, és a vezetői túlnyomó többségét mind "levadászták" - mondta el az InfoRádióban Tálas Péter, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Stratégiai Védelmi Kutatóközpontjának igazgatója.
"Ugyanakkor
mint szervezet megtartott harcosokat, sejteket, amelyek a világ különböző területein vannak, és bár vezetés nélkül, de próbálkozhatnak terrorcselekményekkel"
- tette hozzá.
A kérdés szerinte az, hogy a sejteknek sikerül-e összefogni, valamilyen szervezetet létrehozni; ez ellen küzd most a nemzetközi közösség, Szíriában, Törökországban és Irakban is.
Hogy a vezetés hiánya miatt van-e most épp "csönd" Nyugat-Európában terrorfronton vagy az elhárítás munkája lett-e jobb, arról azt mondta, inkább az utóbbi.
"Az európai terrorcselekmények egyszerűsödése már az Iszlám Állam bukása előtt is megfigyelhető volt. Míg 2014-2015-ben robbantásos merényleteket lehetett végrehajtani, illetve géppisztolyos támadásokat, ez megváltozott, és előtérbe kerültek a gépkocsival belehajtásos vagy késes támadásos formák" - ecsetelte Tálas Péter, aki szerint ez arra mutat, hogy nehezebbé vált a szervezés és az eszközbeszerzés is (robbanószerek, fegyverek).
A jövőt elemezgetve azt mondta, a terrorszervezetek még nem jelentkeznek drónokkal, de ennek csak idő kérdése.
"A másik:
a 3D-s nyomtatás is idővel el fognak oda jutni, hogy magányos merénylők is tudnak maguknak olyan fegyvereket nyomtatni, amivel nagyobb pusztítást lehet végezni"
- figyelmeztetett.
Szerinte fontos kérdés, hogy mi lesz azokkal a terroristákkal, akiket Szíriában vagy Irakban tartanak fogva.