eur:
409.4
usd:
375.88
bux:
74495.66
2024. november 5. kedd Imre
Frank-Walter Steinmeier német (j3), Áder János magyar (j), Andrzej Duda lengyel (j2, takarásban) és  Milos Zeman cseh (b) államfő a berlini fal ledöntésének 30. évfordulója alkalmából tartott ünnepségen 2019. november 9-én.
Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt

A V4-ekkel emlékeznek a berlini fal ledöntésének 30. évfordulójára

Áder János köztársasági elnök is Berlinben van, Frank-Walter Steinmeier fogadta. A szövetségi elnök a fal ledöntéséhez és a német újraegyesítéshez nyújtott közép-európai hozzájárulást köszöni meg a meghívással hazája nevében.

A visegrádi négyek (Csehország, Lengyelország, Magyarország, Szlovákia) országcsoport államfőinek részvételével ünneplik meg ma Berlinben a német fővárost évtizedekig kettéosztó fal ledöntésének 30. évfordulóját.

Milos Zeman cseh, Andrzej Duda lengyel, Áder János magyar és Zuzana Caputova szlovák államfő Frank-Walter Steinmeier német szövetségi elnök meghívására vesz részt díszvendégként az évfordulóra szervezett központi állami ünnepségeken.

Berlin, 2019. november 9.
A német szövetségi kormány által közreadott képen Frank-Walter Steinmeier szövetségi elnök (háttal) fogadja Áder János magyar (j), Milos Zeman cseh (j2), Andrzej Duda lengyel, és Zuzana Caputová szlovák (b) államfőt a berlini fal ledöntésének 30. évfordulója alkalmából tartott ünnepség előtt az elnöki palotában 2019. november 9-én.
MTI/Német szövetségi kormány/Guido Bergmann
A német szövetségi kormány által közreadott képen Frank-Walter Steinmeier szövetségi elnök (háttal) fogadja Áder János magyar (j), Milos Zeman cseh (j2), Andrzej Duda lengyel, és Zuzana Caputová szlovák (b) államfőt a berlini fal ledöntésének 30. évfordulója alkalmából tartott ünnepség előtt az elnöki palotában. MTI/Német szövetségi kormány/Guido Bergmann

A vendégeket kora délelőtt fogadta hivatalában, a Bellevue palotában, majd együtt vonultak át a fal egyik leghosszabb megmaradt szakaszához, a belvárosi Bernauer utcai központi emlékhelyhez, ahol Angela Merkel kancellár is csatlakozott hozzájuk.

A közös megemlékezésen Angela Merkel köszöntőt mondott, és a rendezvény után az államfők a német szövetségi elnök társaságában virágokat helyeztek el a visegrádi országok népeinek helytállása iránti tisztelet jeléül az emlékhely tőszomszédságában felállított szobornál.

Berlin, 2019. november 9.
Frank-Walter Steinmeier német, Áder János magyar, Andrzej Duda lengyel, Milos Zeman cseh és Zuzana Caputova szlovák (j-b) államfő berlini fal ledöntésének 30. évfordulója alkalmából tartott ünnepségen 2019. november 9-én.
MTI/Szigetváry Zsolt
MTI/Szigetváry Zsolt

Az ötszögletű - Németországot és a négy visegrádi országot jelképező - talapzaton álló, embernagyságú acélszobor Hans Joachim Albrecht német képzőművész, művészeti teoretikus alkotása. A 2017-ben felavatott absztrakt szobor leginkább egy felegyenesedő embert vagy felszállásra készülő madarat idéz, címe A felemelkedő kuporgó (Die Kauernde, sich aufrichtend).

A német államfő köszönetet mondott a közép-európai népeknek a német újraegyesítésért. Frank-Walter Steinmeier elmondta: a lengyelek, a magyarok, a csehek és a szlovákok bátorsága és szabadságszeretete nélkül nem valósulhatott volna meg a német egység és nem történhettek volna meg a térségbeli békés forradalmak.

Berlin, 2019. november 9.
Angela Merkel német kancellár, Wolfgang Schäuble, a német parlamenti alsóház, a Bundestag elnöke Axel Klausmeier, az emlékhely (Gedenkstätte Berliner Mauer) igazgatója (b-j) virágot helyez el a berlini fal ledöntésének 30. évfordulója alkalmából tartott ünnepségen 2019. november 9-én.
MTI/Szigetváry Zsolt
Angela Merkel német kancellár, Wolfgang Schäuble, a német parlamenti alsóház, a Bundestag elnöke Axel Klausmeier, az emlékhely (Gedenkstätte Berliner Mauer) igazgatója (b-j) virágot helyez el a berlini fal ledöntésének 30. évfordulója alkalmából tartott ünnepségen november 9-én. MTI/Szigetváry Zsolt
Berlin, 2019. november 9.
Frank-Walter Steinmeier német (j3), Áder János magyar (j), Andrzej Duda lengyel (j2, takarásban) és  Milos Zeman cseh (b) államfő a berlini fal ledöntésének 30. évfordulója alkalmából tartott ünnepségen 2019. november 9-én.
MTI/Szigetváry Zsolt
MTI/Szigetváry Zsolt

Az ünnepségsorozat következő rendezvényén,a belvárosi Bernauer utcai központi emlékhelynél felállított szobortól alig száz méterre álló Megbékélés kápolnájában Angela Merkel kancellár mondott köszöntőt, kiemelve: az embereket kirekesztő és a szabadságot korlátozó falak soha nem annyira erősek, hogy ne lehessen ledönteni őket.

A visegrádi négyek és a német államfő találkozóját egy díszebéd zárja a Bellevue palotában, de az évfordulós ünnepségsorozat ezzel még nem ér véget.

Berlin, 2019. november 9.
Angela Merkel német kancellár beszél a berlini fal ledöntésének 30. évfordulója alkalmából tartott megemlékezésen a berlini Megbékélés kápolnában 2019. november 9-én.
MTI/EPA/ACTION PRESS/Christian Marquardt
Angela Merkel német kancellár beszél a berlini fal ledöntésének 30. évfordulója alkalmából tartott megemlékezésen a berlini Megbékélés kápolnában 2019. november 9-én. MTI/EPA/ACTION PRESS/Christian Marquardt

Koncertek, kiállítások, fényfestés, kinetikus installáció

Berlinben hét - a fal történetében kiemelkedően fontos - helyszínen a hét eleje óta minden nap tartanak szabadtéri koncerteket, beszélgetéseket, kiállításokat, és sötédetéstől épületek homlokazára vetített fényfestményekkel és korabeli televíziós felvételekkel idézik fel a harminc éve történteket, az előzményekkel és következményekkel együtt.

A központi helyszín a belvárosi Brandenburgi kapu, az újraegyesített Németország egyik fő jelképe, amelynél felállították A szabadság felhője elnevezésű installációt. Az alkotás több mint 300 ezer cédulából áll, amelyre a projekthez csatlakozó emberek írták fel évfordulós kívánságaikat, vágyaikat, terveiket. A színes cédulák egy hálóra felfüggesztve, mintegy tíz méter magasban, több mint száz méter hosszúságban hömpölyögnek a kaputól induló sugárút felett.

Berlin, 2019. november 8.
Günter Schabowskinak, a Német Szocialista Egységpárt (NSZEP) szóvivőjének a berlini határzár feloldásáról szóló bejelentésén használt jegyzete a berlini Tränenpalast (Könnyek palotája) múzeumban 2019. november 8-án, a berlini fal ledöntésének 30. évfordulója előtti napon. A híres 1989. november 9-i sajtótájékoztatón felolvasott jegyzetet először mutatják be a nyilvánosság előtt. A kettéosztott főváros keleti ellenőrzőpontjaként a Friedrichstrasse utcai metrómegállónál 1962-ben üzembe helyezett, Tränenpalastként ismert épület ma a hidegháborúnak és az országegyesítésnek emléket állító intézmény.
MTI/EPA/Omer Messinger
Günter Schabowskinak, a Német Szocialista Egységpárt (NSZEP) szóvivőjének a berlini határzár feloldásáról szóló bejelentésén használt jegyzete a berlini Tränenpalast (Könnyek palotája) múzeumban 2019. november 8-án, a berlini fal ledöntésének 30. évfordulója előtti napon. A híres 1989. november 9-i sajtótájékoztatón felolvasott jegyzetet először mutatják be a nyilvánosság előtt. A kettéosztott főváros keleti ellenőrzőpontjaként a Friedrichstrasse utcai metrómegállónál 1962-ben üzembe helyezett, Tränenpalastként ismert épület ma a hidegháborúnak és az országegyesítésnek emléket állító intézmény. MTI/EPA/Omer Messinger
Berlin, 2019. november 7.
Látogatók az egykori berlini fal alatt húzódó, a nagyközönség számára felújított menekülőalagút megnyitóján 2019. november 7-én, két nappal a berlini fal ledöntésének 30. évfordulója előtt. Az alagutak többségét nyugatról kezdték ásni kelet felé a Nyugat-Németországba menekült keletnémetek, sokszor azért, hogy kimenekítsék a családtagjaikat. A történészek összesen 71 alagútépítési kísérletet számoltak össze, de ezeknek csak 20 százaléka volt sikeres. Az alagútásások egészen 1982 áprilisáig folytak Berlin alatt.
MTI/EPA/Omer Messinger
Látogatók az egykori berlini fal alatt húzódó, a nagyközönség számára felújított menekülőalagút megnyitóján 2019. november 7-én. Az alagutak többségét nyugatról kezdték ásni kelet felé a Nyugat-Németországba menekült keletnémetek, sokszor azért, hogy kimenekítsék a családtagjaikat. A történészek összesen 71 alagútépítési kísérletet számoltak össze, de ezeknek csak 20 százaléka volt sikeres. Az alagútásások egészen 1982 áprilisáig folytak Berlin alatt. MTI/EPA/Omer Messinger
Berlin, 2019. november 5.
Fényfestés és fotókiállítás az egykori kommunista Német Demokratikus Köztársaság (NDK) állambiztonsági szolgálata, a Stasi berlini épületénél 2019. november 5-én, négy nappal a berlini fal leomlásának 30. évfordulója előtt.
MTI/EPA/Omer Messinger
Fényfestés és fotókiállítás az egykori kommunista Német Demokratikus Köztársaság (NDK) állambiztonsági szolgálata, a Stasi berlini épületénél. MTI/EPA/Omer Messinger

Az évfordulós rendezvénysorozatot is a Brandenburgi kapunál zárják le szombat este. Az ünnepi szónok Frank-Walter Steinmeier államfő, a beszéd után a berlini Állami Operaház (Staatsoper Unter den Linden) zenekara, a Staatskapelle Berlin tart hangversenyt Daniel Barenboim vezényletével. A rendezvényre több százezer embert várnak.

Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×