"Egészen biztos vagyok abban, ha a parlamenti kollégáim megvizsgálják a megállapodást, meg akarják majd szavazni azt" - mondta a brit miniszterelnök Brüsszelben. Az egyezség lehetőséget biztosít a brit parlament alsóházának tagjai számára, hogy szavazatukkal ők is kifejezzék a választók demokratikus akaratát, "ahogyan azt már többször megtettük a brexit lezárása érdekében" - fogalmazott.
"Nem hiszem, hogy bármi hátráltathatja a kilépést", amely az október 31-i határidővel megtörténhet
- mondta Johnson.
Közben Brüsszelben bejelentették, hogy Michel Barnier lesz az Európai Unió főtárgyalója az Egyesült Királysággal kialakítandó jövőbeli viszonyrendszerről szóló egyeztetéseken, miután a szigetország kilép a közösségből - erről ő maga számolt be az EU-csúcstalálkozón. Barnier úgy fogalmazott, hogy közölte, hogy felkérést kapott Ursula von der Leyentől, az Európai Bizottság megválasztott elnökétől, hogy maradjon a posztján egy újabb évig, amennyiben sikerül ratifikálni a csütörtökön aláírt megállapodást a brit kilépés feltételeiről.
Megerősítette, hogy az egyezség biztosítja a belső piac integritását és megelőzi a kemény határok visszaállítását az Ír-szigeten.
Donald Tusk: az ajtónk mindig nyitva fog állni
Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke szerint lehetővé teszi a káosz és a konfliktusok elkerülését a felek között az Egyesült Királyság rendezett európai uniós kiválásának feltételeiről elfogadott megállapodás. Szerinte a megegyezést az tette lehetővé, hogy az Európai Bizottság és Írország egyaránt pozitívan értékelte a tervezetet, Boris Johnson brit kormányfő pedig elfogadta, hogy vámellenőrzések lesznek bizonyos észak-írországi áruforgalmi beléptető pontokon.
"Őszintén szólva szomorúságot érzek, a szívem mélyén mindig is maradáspárti leszek,
és remélem, hogy brit barátaink egy napon a visszatérés mellett döntenek, az ajtónk mindig nyitva fog állni" - fogalmazott Tusk.
Jean-Claude Juncker: ez több, mint egy megállapodás
Ratifikációja esetén jogbiztonságot teremt a várható zavarok terén az Egyesült Királyság rendezett európai uniós kiválásának feltételeiről elfogadott új megállapodás - jelentette ki az Európai Bizottság elnöke. Szerinte az EU-csúcstalálkozón elfogadott módosított politikai nyilatkozat ambiciózus szabadkereskedelmi egyezményt vázol fel a jövőben a felek között,
zéró vámokkal és kvótákkal, egyenlő versenyfeltételekkel
- közölte Jean-Claude Juncker. "Amiről megegyeztünk, több mint egy megállapodás. Ez a jogi szöveg az Ír-sziget békéjének és stabilitásának megőrzését, és körülbelül 4,5 millió ember jogainak védelmét célozza" - fogalmazott. Újságírói kérdésre válaszolva pedig tréfásan megjegyezte, hogy a 2016-os brit népszavazáson a bennmaradás mellett szavazóknak igazuk volt.
Írország elégedett
Írország célkitűzései teljesültek, az elfogadott megállapodás szerint nem lesz szigorú határellenőrzés a brit-EU határokon - jelentette ki Leo Varadkar ír miniszterelnök Brüsszelben sajtótájékoztató keretében, miután az uniós tagországok vezetői aláírták az új megállapodást a kiválás feltételeiről. Varadkar nyilatkozatában üdvözölte a megállapodás egyhangú elfogadását, amelyhez Írország is hozzájárult. Az uniós szabályozás teljes körű brit alkalmazásáról korábban 2020 végéig tervezett, határozott idejű átmeneti időszak további, 2022-ig tartó meghosszabbítására is sor kerülhet - közölte.
"Vegyes érzések kavarognak bennem, sajnálom, hogy Nagy-Britannia elhagyja az Európai Uniót"
- fogalmazott. Az EU nagyon szoros kapcsolatokat kíván ápolni Londonnal, és mindig lesz hely az Egyesült Királyság számára, ha egyszer úgy dönt, hogy vissza szeretne térni - tette hozzá.
Angela Merkel: most a brit parlament "régi és bölcs" alsóházán a sor
A német kancellár hangsúlyozta, hogy mielőbb meg kell kezdeni a tárgyalást Londonnal egy szabadkereskedelmi egyezményről. Mint mondta, a mostani ülésen nem foglalkoztak azzal a kérdéssel, hogy mi következik akkor, ha a brit törvényhozók elutasítják a jóváhagyást.
A brexitról valamennyi korábbi cikkünket megtalálja ITT.