eur:
411.15
usd:
395.16
bux:
79254.8
2024. november 22. péntek Cecília
Boris Johnson brit külügyminiszter sajtótájékoztatón beszél, amelyet Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszterrel megbeszélésük után tartottak a Külgazdasági és Külügyminisztériumban 2018. március 2-án.
Nyitókép: Balogh Zoltán

Boris Johnson átmeneti megoldást javasolt

A brit kormányfő levelet írt Donald Tusknak, ebben fejtette ki álláspontját. Borús új információk jöttek az uniós állampolgárok utazási lehetőségeivel kapcsolatban is.

A brit kormányfő az ír-északír határellenőrzés visszaállításának elkerülését célzó tartalékmegoldás (backstop) törlését kérte a brit európai uniós tagság megszűnéséről (brexit) szóló megállapodásból hétfőn. Boris Johnson levélben fordult Donald Tuskhoz, és arra tett javaslatot: a tartalékmegoldás helyett a felek kötelezzék el magukat, hogy alternatív megoldást találnak a brexit október 31-i határideje után tervbe vett átmeneti időszak végéig.

A brit kormányfői hivatal által hétfő este ismertetett levélben Boris Johnson nyomatékosan ismertette arra vonatkozó álláspontját, hogy a tartalékmegoldást törölni kell az elődje, Theresa May által elért megállapodásból.

Az Egyesült Királyság és az Európai Unió szerinte korábban megegyezésre jutott abban, hogy "alternatív megoldások" is szóba jöhetnek az Ír Köztársaság és az Egyesült Királysághoz tartozó Észak-Írország közötti 499 kilométeres határ ellenőrzésének elkerülésében.

A brexit után ez lesz az EU és az Egyesült Királyság közötti egyedüli szárazföldi határ, amelynek átjárhatósága az észak-írországi felekezeti erőszaknak véget vető 1998-as nagypénteki megállapodás sarkalatos eleme.

A brit kormányfő a tartalékmegoldást az egyéb lehetőségek keresése iránti elkötelezettségről szóló résszel váltaná fel a megállapodásban, és e lehetőségek keresését az átmeneti időszak végéig tartaná lehetségesnek, a jövőbeni kapcsolatok kialakításának részeként.

Boris Johnson hozzátette, hogy a brit kormány "konstruktív és rugalmas" lesz annak keresésében, hogy milyen kötelezettségvállalások lennének megfelelők arra az esetre, ha az általa említett időszak végéig nem sikerül teljes mértékben rendezni a kérdést.

A brit parlament alsóháza által háromszor is és a jelenlegi kormányfő által is határozottan elutasított tartalékmegoldás szerint a határellenőrzés elkerülése érdekében az Egyesült Királyság egésze vámuniós viszonyrendszerben maradna az EU-val, ha nem sikerül olyan kétoldalú kereskedelmi megállapodásra jutni, amely önmagában feleslegessé tenné e megoldás alkalmazását. A brit kormány "antidemokratikusnak és szuverenitásával összeférhetetlennek tartja" a tartalékmegoldást, és ezért a törlését követeli a megállapodásból. Erre viszont az Európai Unió nem lát lehetőséget.

Írország: működőképes jogi garancia kell

A brit kormányfői hivatal tájékoztatása szerint Boris Johnson hétfőn megbeszélést folytatott Leo Varadkar ír kormányfővel telefonon, jelezve neki, hogy a kilépési megállapodást ebben a formában nem fogja elfogadni a brit parlament alsóháza, és törölni kell belőle a tartalékmegoldást, más alternatívát kell találni helyette.

Az ír miniszterelnök megismételte, hogy az EU-ban maradó 27 ország kitart álláspontja mellett, miszerint a megállapodást nem lehet újratárgyalni, és fontos, hogy működőképes jogi garanciára van szükség a fizikai határellenőrzés visszaállításának elkerüléséhez és a szabadkereskedelem fenntartásához az Ír-szigeten.

Azonnal vége lesz a szabad utazás lehetőségének

A brit kormányfő hangsúlyozta továbbá, hogy az egyezmény, amely gyakorlatilag szabad utazást tesz lehetővé (Common Travel Area) a két ország között, és amely jóval a brit és az ír EU-csatlakozás előtt is létezett, azt követően is fennmarad, hogy a brexit után majd megszűnik a személyek szabad mozgása.

Ezzel kapcsolatban egyébiránt a brit kormány hétfőn részletek ismertetése nélkül közölte, hogy a megállapodás nélküli kilépés esetén az előző kormány terveivel szemben azonnal megszűnik a személyek szabad mozgásának lehetősége azon EU-állampolgárok számára, akik a brexit október 31-i határideje után érkeznek. Theresa May kormánya még a rendezetlen kiválás esetében is fontolgatta a jelenleg érvényes szabályok hatályának meghosszabbítását 2021 januárjáig, másik lehetőségként pedig szóba került a három hónapos tartózkodás, amelynek lejártával az európai uniós állampolgárok kérvényezhették volna a hosszabb tartózkodást.

Azokra az EU-s állampolgárokra, akik már életvitelszerűen az Egyesült Királyságban élnek, más szabályok vonatkoznak, ők március óta kérelmezhetik a tartós letelepedési engedélyt.

Címlapról ajánljuk
Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!
Berontott a hó

Téli gumi nélkül most senki ne induljon útnak Budapesten!

Ahogy a meteorológia előre jelezte, éjjel leesett az első hó Budapesten. A takarítási munkálatokkal kapcsolatban az InfoRádió Varga Csabát, a BKM FKF Köztisztasági Divízió főigazgatóját kérdezte.

Orbán Viktor: mi nem a háborút akarjuk megnyerni, hanem a békét

A miniszterelnök pénteki terjedelmes interjújában tett bejelentést a csütörtökön ismertté vált megállapodás hátteréről a munkaadók és a munkavállalók között. Arról is beszélt, hogy a háború két legveszélyesebb hónapja következik. Közölte, meg fogja hívni Magyarországra a Nemzetközi Büntetőbíróság által üldözött Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnököt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×