eur:
408.06
usd:
375.13
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
A Miniszterelnöki Sajtóiroda által közreadott képen Emmanuel Macron francia elnök (j) Orbán Viktor magyar (b), Peter Pellegrini szlovák (b2) és Andrej Babis cseh miniszterelnök (b3, háttal) társaságában a V4-Franciaország csúcstalálkozó előtt Brüsszelben 2019. május 28-án.
Nyitókép: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Szecsődi Balázs

Maros Sefcovic csak egy V4 jelöltjei közül

Maroš Šefčovič csak egyike azoknak, akiknek EB-elnöki jelölését támogatják a V4-es országok vezetői – mondta Brüsszelben Peter Pellegrini szlovák kormányfő azokra a sajtóhírekre reagálva, amelyek szerint Šefčovičot a V4-ek közös jelöltjeként emlegetik az Európai Bizottság elnöki posztjára.

Peter Pellegrini szlovák miniszterelnök természetesen annak örülne, ha Maroš Šefčovič kerülne az Európai Bizottság élére, de mint mondta, ő csak egy a jelöltek közül. Alátámasztotta, amit cseh kollégája, Andrej Babiš mondott, miszerint nem hivatalos Šefčovič jelölése, mivel több név is felmerült.

„Ha ebben a körben már a kezdetektől szóba kerül a neve, akkor esélye van nagyon érdekes és fontos pozíció betöltésére”

– tette hozzá a szlovák miniszterelnök.

A cseh Hospodárské noviny Andrej Babiš cseh miniszterelnökhöz közeli forrásokra hivatkozva kedden közölte, hogy Maroš Šefčovič a visegrádi országok közös jelöltje az Európai Bizottság elnöki posztjára. Babiš később cáfolta, és spekulációnak minősítette a hírt.

Az Európai Bizottság energetikai kérdésekért felelős alelnöke ellenben úgy nyilatkozott, nagyon örül, hogy élvezi a visegrádi országok miniszterelnökeinek támogatását, amivel elnyerheti az egyik fontos posztot az Európai Unióban.

Miroslav Lajčák szlovák külügyminiszter is megerősítette, hogy Šefčovič a V4-ek közös jelöltje valamelyik magas európai uniós posztra. Egy másik említett lehetőség szerint Federica Mogherinit válthatja a posztján Šefčovič, így ő lenne az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője.

„Alátámaszthatom, hogy létezik egy megállapodás a V4 országai között,

melynek értelmében az új európai struktúra valamelyik magas funkciójára Maroš Šefčovič a közös jelöltünk. Nagyon jó hír ez Szlovákiának” – mondta Miroslav Lajčák.

Peter Pellegrini Brüsszelben arról is beszélt, hogy Szlovákia és a V4-ek sem veszik szentírásnak a jelölést, szerintük a legjobb jelöltnek kell az Európai Bizottság elnöki székébe kerülnie. A szlovák kormányfő hozzátette, Angela Merkel német kancellárral abban egyeztek meg, hogy az uniónak új erőre és új lendületre van szüksége, és e kritériumok alapján kell megválasztani az Európai Bizottság következő elnökét, akinek fiatalnak, dinamikusnak és tettre késznek kell lennie. Pellegrini azt mondta, a V4-eknek érdekük, hogy fontos pozíciókat töltsenek be, és jelentős szerepet játszanak az Európai Unióban.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×