eur:
408.11
usd:
374.98
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay

3 billió forint vám várhatja majd az EU-s élelmiszert a brit határnál

Magyar pénzben több, mint 3 billió forintnyi vám sújtja majd a Nagy-Britanniába érkező élelmiszert, ha a szigetország megállapodás nélkül lép ki az EU-ból. Az úgynevezett „kemény brexit” másnapján, azaz március 30-án azonnal életbe lépnének a Kereskedelmi Világszervezet vámtarifái, potenciális drágulást okozva.

A tervek szerint hétfőre várták, hogy a brit Külkereskedelmi Minisztérium publikálja annak az 5200 élelmiszer- és ruházati terméknek a listáját, amelyet behozatali vámmal sújtanak majd a brit hatóságok, ha március 29-én, megállapodás nélkül esik ki Nagy-Britannia az Európai Unióból. Ebben az esetben ugyanis a Kereskedelmi Világszervezet, a WTO vámszabályai lépnek életbe, miután a britek távoznak az áruk szabad mozgását lehetővé tévő Közös Piacból és Vámunióból.

Az európai partnerek eddig meghatározó szerepet játszottak a szigetország élelmiszer-ellátásában, mert a statisztika szerint a britek által elfogyasztott élelmiszer egyharmada érkezett a kontinensről. Mint a Guardian című lap megjegyezte: a téli időszakban a fejes saláta 90, a paradicsom 80 és egyes gyümölcsök 70 százaléka az EU-ból vagy azon keresztül került a brit asztalokra.

„Az élelmiszer-ellátási láncot sújtó vámok minden más szektor ellátási láncánál magasabbak lesznek.

Különösen a kereskedők szenvednek el nagy csapást, mert a feldolgozott élelmiszert magasabb vámok sújtják, mint a nyersanyagot vagy a félkész termékeket” – jósolta Richard Lim, egy kereskedelmi kérdésekkel foglalkozó tanácsadó cég, a Retail Economics vezérigazgatója.

2017-ben Nagy-Britannia 34 milliárd font, azaz közel 12 billió forint értékben importált élelmiszert a többi EU-tagállamból. Alku nélküli brexit esetén a számla közel egyharmaddal lenne magasabb, mert több, mint 9 milliárdos – azaz több, mint 3 billió forintos – vám drágítaná azt.

London saját hatáskörben úgy dönthet, hogy egyes termékekre alacsonyabb vámot vet ki, de szakértők figyelmeztetnek rá, hogy erre nem sok idő maradt.

„Öt hét alatt kell fontos informatikai módosításokat végrehajtani és átképezni a személyzetet.

Ez egyáltalán nem jó hír a kereskedőknek” – mondta William Bain, a Brit Kereskedelmi Konzorcium tanácsadója.

A vámokat kivethetik a súly alapján – például a sajt esetében – vagy az összérték alapján, de akár vegyes módszerrel is. Az importőr ország emellett kvótát állapíthat meg, amelyen belül vámkedvezmény vonatkozik egy adott termékmennyiségre és az e fölötti mennyiséget már a normál vám sújtja.

Az idézett kereskedelmi szervezet szerint a vámok és az egyéb költségek esetenként 45 százalékkal tolhatják fel a beszerzési árakat, de azt nehéz megmondani, hogy az üzletekben ez milyen áremelkedést okozhat.

Becslésük az, hogy az EU-ból importált marhahús – aminek nagy része ír termék – 5 és 29 százalék között drágulhat. A paradicsom 9-18, a britek kedvenc cheddar sajtja pedig – amit szintén jelentős mértékben Írország szállít – 6-32 százalékkal drágulhat.

A brit kormánynak óvatosan kell lavíroznia, amikor fontolóra veszi egyes importélelmiszerek vámmentességét, mivel a brexit szellemisége azt is diktálja, hogy

előre sorolja a hazai termelők és mögéjük a fogyasztók érdekeit.

Szakértők arra is figyelmeztettek: az esetleges áremelkedések jobban sújtják majd a szegényebb rétegeket, mert ők költik jövedelmük nagyobb részét élelmiszerre. Ironikus módon ez a réteg szavazott nagyobb arányban a brexitre.

A kemény brexit pártiak által áhított totális szabadsággal Nagy-Britannia szabadon importálhat majd a világ bármely országából, de az idézett elemző szerint ez rosszabb minőségű vagy drágább élelmiszer behozatalát is jelentheti.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×