eur:
408.11
usd:
374.98
bux:
0
2024. november 5. kedd Imre
A Nagy-Britannia Európai Unióból való kilépését (Brexit) ellenző tüntetők egyike Theresa May brit miniszterelnöknek öltözve egy Titanic című film egyik jelenetét adja elő a brit parlament épületénél 2019. január 15-én. A brit parlament alsóháza ezen a napon szavaz a brit európai uniós tagság megszűnésének (Brexit) feltételeiről szóló megállapodásról.
Nyitókép: MTI/EPA/Neil Hall

Bajban Theresa May, újabb kormánytag távozott

Lemondott a brexit kezelése miatt a brit kormány egyik államtitkára. A korábban fenyegetőző miniszterekkel szemben ő nem lassú, hanem gyors kilépést akart az unióból, és azt mondta: a huzavona azt jelentheti, hogy Nagy-Britannia bent ragad az EU-ban.

George Eustice mezőgazdasági államtitkár az első idén lemondott kormánytag, aki a brexit kezelése miatt távozik posztjáról. Egy hónap maradt, mielőtt lejár a brit uniós kilépésről szóló határidő, és a kormány, a parlament és a pártok is ugyanolyan megosztottak a brexit kérdésében, mint voltak.

Egy nagyobb, többpárti képviselőcsoport – benne három miniszterrel – a kilépés mikéntjét szabályozó egyezmény nélküli brexitről követel véleménynyilvánítási jogot a parlamentben, hogy leszavazhassa. Ha ők kerekednek felül, akkor a kormány kénytelen lesz kérvényezni Brüsszelnél és a többi tagállamnál, hogy halasszák el a kilépést.

A három kormánytag azzal fenyegette meg a miniszterelnököt, hogy megalázó módon, neki kell majd menesztenie őket, ha nem teljesíti követelésüket. May azóta engedett, és március közepe előtt megszavaztatja a parlamentet a rendezetlen kilépés elvetéséről.

Közben most lemondott államtitkára, George Eustice a politikai spektrum másik oldaláról jött. Neki az volt a baja, hogy May belement abba, hogy késleltetheti a brexitet. Szerinte

a „hosszabbítás” feltételeit az EU diktálja majd, amely „Nagy-Britannia végső megalázása lesz”.

„Nem lehet sikeresen tárgyalni, ha nem állunk készen arra, hogy kisétáljunk az ajtón. Össze kell szednünk a bátorságunkat, hogy először visszaszerezzük a szabadságunkat, és aztán beszéljünk” – mondta Eustice.

Miközben Londonban az a téma, hogy hetekig, hónapokig vagy akár évekig csúszhat a brexit, az elképzelések fagyos fogadtatásra lelnek Brüsszelben – írja a Reuters. Jean-Claude Juncker bizottsági elnök megjegyezte, hogy kis „brexitfáradságot” tapasztal. Az unió főtárgyalója, Michel Barnier pedig hozzátette:

a briteknek nem időre, hanem döntésekre van szükségük.

A hírügynökség szerint a háttérben megbúvó türelmetlenség arra utal, hogy csak rövid időre tolhatják ki az uniós kilépés dátumát, a brit maradáspártiak pedig kiábrándulhatnak, mert nem támogatják őket a folyamat leállításában.

Guy Verhofstadt, az Európai Parlament brexitkoordinátora és a brit maradáspártiak szövetségese is azt mondta: „a brexit túl sokáig tartotta fogva az uniót. A briteknek két évük volt, hogy döntsenek, de most kell dönteni: vagy van alku, vagy nincs alku, vagy maradnak az EU-ban. Itt az ideje, hogy energiáinkat most már pozitívabb tervekre és az Európa szükséges reformjára fordítsuk.”

Egy nagy tagállam diplomatája pedig azt mondta: „Ahogy telik az idő, úgy fogy a türelem, és egyre kevésbé akarunk segíteni. Az embereknek elegük van.”

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×