eur:
408.04
usd:
375.14
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Spanyolok átmennek a spanyol oldalon lévő La Línea de la Concepciónból Gibraltárba dolgozni 2018. november 20-án. Spanyolország nem szavazza meg a brit EU-tagság megszűnésének (brexit) feltételrendszeréről szóló megállapodás-tervezetet jelenlegi formájában, mert az nem tisztázza Spanyolország és a brit gyarmat Gibraltár jövőbeli kapcsolatát.
Nyitókép: MTI/EPA/EFE/A.Carrasco Ragel

Londonban kiverte a biztosítékot a brit vízummentesség feltételeiről szóló uniós javaslat

A dokumentum Gibraltárt a brit korona gyarmataként említi, így a szöveg szerint az nem része az Egyesült Királyságnak. Az Európai Unióról szóló szerződés szerint az uniós jog rendelkezései nem terjednek ki Nagy-Britannia tengerentúli területeire, így azokra sem, akik Nagy-Britannia Gibraltárral való kapcsolata alapján szereztek brit állampolgárságot.

Az Európai Unió Tanácsának munkáját segítő, a tagállamok unió mellé rendelt nagyköveteiből álló Állandó Képviselők Bizottsága elfogadta tárgyalási pozícióját a brit állampolgárok vízummentes uniós belépésének feltételeiről Nagy-Britannia uniós tagságának megszűnését (brexit) követően.

A domkumentum, amely Londonban felháborodást váltott ki leszögezi, hogy

Spanyolország és az Egyesült Királyság között vita van Gibraltár önállóságáról, amely ügyben megoldást kell találni az ENSZ Közgyűlésének vonatkozó határozatainak fényében.

Az uniós tagállamok nagyköveteinek pénteki megállapodása értelmében a brexit után az Egyesült Királyság azon állampolgárainak, akik rövid időtartamra érkeznek a schengeni térségbe, vízummentességet kell biztosítani. A brit állampolgárok ez alapján 90 napig tartózkodhatnak az unió területén bármely féléves időszakban.

A tájékoztatás szerint az uniós szabályok úgy rendelkeznek, hogy a vízummentesség a kölcsönösség elve alapján biztosítható. Az Egyesült Királyság kormánya korábban jelezte, hogy nem szándékozik vízumot kérni azoktól az uniós polgároktól, akik rövid távú tartózkodásra utaznak az Egyesült Királyságba.

Abban az esetben azonban, ha az Egyesült Királyság a jövőben mégis vízumkötelezettséget vezetne be legalább egy tagállam állampolgáraival szemben, szintén a kölcsönösségi mechanizmust kell alkalmazni, és a három uniós intézmény, valamint a tagállamok kötelezettséget vállalnak arra, hogy haladéktalanul lépéseket tesznek a mechanizmus alkalmazására.

A nagykövetek felkérték az Európai Unió Tanácsát, hogy kezdjen tárgyalásokat az Európai Parlamenttel az erre vonatkozó jogalkotási javaslatról - közölték.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első (színesbőrű) nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×