eur:
409.43
usd:
375.86
bux:
74581.34
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pixabay

Brexit-variáció sokkoló számokkal

A brit pénzügyminiszter szerint az Európai Unióval kialakult kereskedelmi kapcsolatok jelentős részét lerombolná a megállapodás nélküli brit kilépés az EU-ból.

Philip Hammond a brit EU-tagság megszűnésének (brexit) feltételeiről szóló megállapodás ötnapos parlamenti vitájának csütörtöki munkanapján szólalt fel a londoni alsóházban. Többek között arról beszélt, hogy Nagy-Britannia külkereskedelmének csaknem 65 százaléka zajlik az Európai Unióval, illetve az EU által külső országokkal kötött kereskedelmi szerződések alapján. A brit gazdaság ezekben az évtizedekben elválaszthatatlanul összefonódott az uniós gazdaságokkal.

Az EU-val fennálló, 45 év alatt kiépült jelenlegi gazdasági-kereskedelmi kapcsolatrendszert azonban "a megállapodás nélküli brexit egyik napról a másikra lerombolhatja" - jelentette ki.

A pénzügyminiszter szerint ha a brit EU-tagság megállapodás nélkül szűnik meg, akkor

Nagy-Britannia lenne a világ egyetlen olyan magasan fejlett gazdasága, amely kizárólag a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szabályai alapján kereskedik az Európai Unióval,

és ez "nagyon-nagyon rossz" helyzetet teremtene a brit gazdaság számára. A brit gazdaság máris fizeti az árát annak, hogy egyelőre bizonytalanság övezi az EU-val fenntartandó jövőbeni kapcsolatrendszert - tette hozzá.

A "gazdasági világválságnál" is rosszabb lehet

Hammond a WTO említésével arra utalt, hogy megállapodás híján az EU-val folytatott brit kereskedelemre a Kereskedelmi Világszervezet általános szabályrendszere lépne életbe, ami vámok és vámvizsgálatok megjelenését jelentené a jelenleg teljesen akadálymentes kétoldalú kereskedelemben.

Ennek súlyos növekedési kockázatára gazdasági szakértők már részletes számításokkal is felhívták a figyelmet.

A National Institute of Economic and Social Research (NIESR) nevű tekintélyes londoni gazdasági-társadalmi kutatóközpont legutóbbi tanulmánya szerint ha megállapodás híján az EU-val folytatott brit kereskedelem a WTO szabályrendszerére tér át,

a brit hazai össztermék értéke 2030-ra 4,93 százalékkal lenne alacsonyabb annál a szintnél, amelyet az akadálytalan kereskedelem folytatódása esetén arra az évre a brit gazdaság elérhetne.

A Bank of England legfrissebb figyelmeztetése szerint a brit gazdaság összeomlásszerű recessziója és a font meredek értékvesztése lehet a következménye annak, ha Nagy-Britannia a brexit feltételeiről szóló megállapodás életbe léptetése és a kilépés után tervezett átmeneti időszak nélkül távozik jövőre az Európai Unióból.

A brit jegybank által a londoni alsóház pénzügyi bizottságának megbízásából összeállított, számos forgatókönyvet vizsgáló 87 oldalas tanulmány szerint a teljesen szabályozatlan kilépésre kidolgozott legrosszabb stresszhelyzeti szimulációs modellek arra vallanak, hogy

a GDP-érték e forgatókönyv-változat esetén 8 százalékkal zuhanna a 2019 első negyedévére várható szinthez képest.

Ez sokkal súlyosabb recesszió lenne, mint amelyet a brit gazdaság a tíz évvel ezelőtti pénzügyi válság alatt átélt: a brit hazai össztermék értéke a válság előtti utolsó csúcspont és az akkori ciklus mélypontja között összesen 6,25 százalékkal zuhant.

Az egyik legtekintélyesebb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőműhely, az Oxford Economics csütörtökön ismertetett átfogó tanulmányában közölte: modellszámításai azt mutatják, hogy megállapodás nélküli Brexit esetén a brit hazai össztermék (GDP) értéke 2020-ban 2,1 százalékkal maradna el attól a szinttől, amelyet a brit gazdaság rendezett kilépés esetén abban az évben elérhetne, a font pedig kereskedelmi súlyozású bázison számolva 10 százalékkal gyengülne.

A ház szerint ebben a környezetben már 2020-ban 5 százalékkal, 4,7 millió fővel zuhanna a turisztikai célból külföldre utazó britek száma.

Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×