eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
Voksolók a Virginia állambeli Glen Allen egyik iskolájában kialakított szavazóhelyiségében 2018. november 6-án, az egyesült államokbeli félidős kongresszusi és helyi választások napján. Az Egyesült Államokban ezen a napon az elnöki ciklus félidejében választásokat tartanak, melyek során megújítják a 435 tagú szövetségi képviselőházat, a 100 tagú szenátus csaknem egyharmadát újraválasztják, továbbá 39 szövetségi államban kormányzóválasztást tartanak.
Nyitókép: MTI/EPA/Michael Reynolds

Megkezdődött az amerikai félidős választás

A Kongresszus 430 képviselői helyéről döntenek most, illetve a szenátorok (felsőháziak) harmada kap új mandátumot, de ők hat évre. Számos helyi ügyben is tartanak voksolást az Amerikai Egyesült Államokban.

Kedden tartják az Egyesült Államokban az félidős választásokat. A voksolás lebonyolításáról Varga Gergely, a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatója beszélt az InfoRádiónak.

"Az Egyesült Államokban négyévente tartanak elnökválasztást, és az elnöki terminusok közepén úgynevezett félidős voksolás van. Ilyenkor a Kongresszus házában a 430 képviselő helyéről újra szavaznak, ez a mandátum két évre szól, míg a Szenátus, vagyis a felsőház tagjainak egyharmadát választják újra" - vázolta a kutató, megjegyezve, hogy a szenátorok hat évre kapják a mandátumukat.

A kongresszusi választások mellett kormányzói választásokra is sor kerül, de ismert, az Egyesült Államok tagállamai közül

36 államban tartanak kormányzóválasztást is.

Ezek mellett számos tagállamban egyéb helyi választásokra is sor kerül, akár lokális ügyekben is szavazni kell, tehát emiatt ez egy igen összetett nap az amerikaiak számára.

Hogy miért volt nehéz Amerikában az utóbbi időben is törvényeket keresztülvinni, miközben a republikánus Donald Trump mögött republikánus képviselői, szenátori többség volt, arról Varga azt mondta,

számos választott képviselőnek igen szabad a mozgástere, ráadásul Trump a republikánus táboron belül is igen megosztó.

Az Egyesült Államokban nincsenek az európai fogalmak szerinti időközi választások, a mostani tekinthető igazán annak: az egyfordulós félidős választást két év múlva, november első keddjén követi az újabb választás.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×