eur:
408.43
usd:
375.06
bux:
73838.69
2024. november 5. kedd Imre
Dallas, 2018. május 4.Donald Trump amerikai elnök az amerikai Nemzeti Fegyverszövetség (NRA) évenkénti kongresszusán a texasi Dallasban 2018. május 4-én. (MTI/AP/Sue Ogrocki)
Nyitókép: Sue Ogrocki

Szakértő: a republikánusok arathatnak sikert az amerikai félidős választáson

Elemzők szerint a republikánusok sikere és legfeljebb csekély mértékű demokrata előretörés várható a novemberi félidős választásokon az Egyesült Államokban.

Frank Tibor Amerika-szakértő az M1 aktuális műsorában beszélt arról, hogy két éve mindenki Donald Trump gyors bukására számított, de kiderült, hogy az amerikai választók fele tartósan támogatja a jelenlegi elnököt. Trump pártjának a törvényhozás mindkét házában többsége van és a főbíróválasztás is a republikánusok erejét növelte - tette hozzá Frank Tibor, aki úgy véli, hogy

Donald Trump született televíziós személyiség, az eredményeket jól használja föl saját népszerűsítésére, az elnökként elfoglalt teret szuverén módon tölti be és uralja.

Pálmai Zsolt Amerika-szakértő arról beszélt, hogy Brett Kavanaugh főbírói megválasztása Trump kitartásának köszönhető, az elnök megítéléséhez azonban még hiányzik a történelmi távlat.

Felelőtlen ígéretnek nevezte ugyanakkor, hogy megválasztásakor az elnök a külföldre telepített amerikai gyártókapacitások visszahozását emlegette. Hozzátette, hogy az amerikai gazdaság irányváltásai nagyon lassúak, az eddigi változások csekélyek. Ennek ellenére a szakértő szerint a demokraták legfeljebb a képviselőházban érhetnek el előretörést novemberben.

Címlapról ajánljuk
Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Felrobbanhat a héten a német kormánykoalíció: az FDP elnöke szerint így nem mehet tovább

Az már egyáltalán nem számít rendkívülinek, hogy hétről hétre csökken a hárompárti német kormánykoalíció támogatottsága, és az Olaf Scholz kancellár vezette, a szociáldemokrata SPD-ből, a Zöldek Pártjából és a szabad demokrata FDP-ből álló koalíció felbomlása kevesebb mint egy évvel a jövő őszi parlamenti választások előtt szinte állandóan napirenden van. Ráadásul nem az ellenzék kényszeríti erre a kormányt, hanem Christian Lindner pénzügyminiszter.

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

Amerikai elnökválasztás 2024: hamarosan eldől Trump és Harris küzdelme

A mai nappal pont kerül a számtalan váratlan fordulatot hozó 2024-es amerikai választási kampány végére, és eldől, hogy az Egyesült Államok következő elnökét Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek fogják hívni. A republikánus és a demokrata jelölt megválasztása is történelminek minősülne: Trump az első bíróság által elítélt bűnözőként, és a legöregebb elnökként kezdhetné második ciklusát, előtte pedig csak egyszer volt arra példa, hogy egy politikust nem egybefüggő nyolc évre küldtek vissza a Fehér Házba. Mindeközben a hivatalban lévő Joe Bident lecserélő Kamala Harris alelnök győzelmével az első nőt iktatnák be pár hónap múlva a "szabad világ vezetőjévé". A legfrissebb fejleményekről és választási eredményekről szóló percről-percre tudósításunkat alább követhetik.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×