eur:
408.05
usd:
375.07
bux:
73837.78
2024. november 5. kedd Imre
Nyitókép: Pexels

A nyugati demokráciák destabilizálásával vádolta a London Moszkvát

Az Egyesült Királyság szerint az orosz katonai hírszerzés (GU) felelős az elmúlt évek legsúlyosabb kibertámadásaiért, és Moszkva így törekszik a nyugati demokráciák stabilitásának aláaknázására - derül ki a brit Nemzeti Kiberbiztonsági Központ (NCSC) csütörtökön ismertetett értékeléséből.

Az NCSC szerint "szinte bizonyos", hogy Oroszország áll a tavalyi BadRabbit zsarolóvírusos támadás, a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökség (WADA) elleni hackerakció, az amerikai Demokrata Párt elleni támadás és egy brit tévécsatorna e-mailjeinek ellopása mögött is.

"A GU vakmerő, és nem válogat a célpontok között; arra törekszenek, hogy más országok választásaiba avatkozzanak be, és aláássák őket" - fogalmazott Jeremy Hunt brit külügyminiszter. "Az üzenetünk világos: szövetségeseinkkel együtt feltárjuk a GU próbálkozásait a nemzetközi stabilitás aláásására, és válaszolni fogunk rájuk" - tette hozzá a brit diplomácia vezetője.

Az NCSC szerint a GU-nak köze van egy sor hackercsapathoz, így a Fancy Bear, a Sofacy, a Pawnstorm, a Sednit, a CyberCaliphate, a Cyber Berkut, a Voodoo Bear és a BlackEnergy Actors tevékenységéhez is.

"Ez a viselkedés azt bizonyítja, hogy (a GU) fittyet hány a nemzetközi jogra és a lefektetett szabályokra, úgy érzi, bármit büntetlenül és következmények nélkül megtehet" - hangoztatta Jeremy Hunt.

A Szkripalék elleni gyilkossági kísérlettel is a GU-t vádolják

A GU, vagyis hivatalos nevén az az Oroszországi Föderáció Vezérkarának Főcsoportfőnöksége, korábbi nevén Hírszerzési Főcsoportfőnökség (GRU) világszerte rendelkezik ügynökökkel, és az orosz vezérkari főnök és a védelmi miniszter irányítása alatt áll. A GU tevékenysége, felépítése és költségvetése orosz államtitok.

A brit kormány szerint legfelső utasításra a GU ügynökei hajtották végre a Szergej Szkripal és lánya elleni gyilkossági kísérletet novicsok idegméreggel márciusban Salisburyben. Oroszország ezt váltig tagadja.

A GU több tisztjét, köztük Igor Korobov tábornokot, a szervezet vezetőjét az Egyesült Államok márciusban szankciókkal sújtotta a 2016-os választásokba való beavatkozás miatt. A washingtoni pénzügyminisztérium akkor arra az álláspontra helyezkedett, hogy Moszkva szándékosan törekszik a kiberbiztonság aláaknázására.

Címlapról ajánljuk
Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Amerikai elnökválasztás: a történelem sok mindenre kötelez

Az Egyesült Államoknak eddig 45 elnöke volt, a 2020-ban megválasztott Joe Biden sorrendben mégis a 46. A leghosszabb ideig, 12 évig és 39 napig Franklin D. Roosevelt, a legrövidebb ideig, 32 napig William Henry Harrison volt elnök. Érdekességek az amerikai elnökválasztások történetéből.

Elemző a moldovai elnökválasztásról: Maia Sandu pirruszi győzelmet aratott, egyre többen „gyűlölik” a pártját

A kelet-európai országban a hét végén tartották az elnökválasztás második fordulóját, melyet a hivatalban lévő elnök, Maia Sandu nyert meg Alexandr Stoianoglo ellen. Pászkán Zsolt, a Magyar Külügyi Intézet külső munkatársa szerint nem vár könnyű időszak Maia Sandura, mert bár a moldovaiak többsége támogatja az uniós csatlakozást, az elnök pártja egyre népszerűtlenebb.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×