eur:
410.96
usd:
392.3
bux:
79229.24
2024. november 22. péntek Cecília
Iain Lindsay brit nagykövet beszédet mond az Európa egy Brexit után című konferencián a fővárosi Kempinski Hotel Corvinus szállodában 2017. március 7-én. A rendezvényt a Polgári Magyarországért Alapítvány és a Konrad Adenauer Alapítvány szervezte.
Nyitókép: Máthé Zoltán (MTI)

Iain Lindsay: Brüsszelnek változtatnia kell

Biztos a brexit-tárgyalások sikerében a Budapesten akkreditált brit nagykövet. Iain Lindsay az InfoRádiónak adott exkluzív interjújában azonban azt is mondta: ehhez az Európai Unió tárgyalóinak változtatniuk kellene hozzáállásukon és a bürokratikus, túlszabályozott világból kilépve a való élethez kellene jobban közelíteniük.

A külügyminiszter és a brexitügyi miniszter cseréje nem okoz majd fennakadást a kilépési tárgyalásokon – mondta Iain Lindsay. A brit nagykövet szerint az, hogy Theresa May bejelentette, mostantól ő irányítja a tárgyalásokat, technikai változás, és nem azt mutatja, hogy túl sok az ellenvélemény a brit kormányon belül.

„A világ minden kormányában vannak eltérő vélemények,

a londoni kabinet teljes mértékben Theresa May mögött áll a kilépés kérdésében.

A kormányfő bejelentése azt mutatja, London teljes mértékben elkötelezett a kilépés folyamatának végigvitelében” – fogalmazott a diplomata.

A nagykövet jelezte: a kormány kedden adta ki azt a dokumentumot, amely a későbbi megállapodás jogszabályi átültetésével foglalkozik, a bemutatott fehér könyv – az unió kérdésének eleget téve – részletesen ismerteti, milyen kapcsolatokra törekszik London az unióval a kilépés után. Iain Lindsay azonban jelezte azt is, a megállapodáshoz szükség van arra is, hogy az uniós tárgyalópartnerek a korábbiaknál rugalmasabb álláspontot képviseljenek.

„Brüsszelnek változtatnia kell, a mostani bürokratikus, merev, technokrata hozzáállást le kellene cserélnie valami olyanra, ami a mostaninál közelebb áll a való világhoz”

– hangsúlyozta.

Különleges státusz járna

A diplomata kiemelte, a brit a kontinens második legnagyobb gazdasága, a 27-ből 26 tagállam jelentős többlettel bír a szigetországgal folytatott kereskedelmében, az Egyesült Királyságé a kontinens legnagyobb NATO-hadserege – vagyis nemcsak a szigetországnak, hanem a 27-eknek is elemi érdekük a megállapodás. Meglátása szerint az Egyesült Királyság különleges státuszt kell kapjon a kilépés után a szoros gazdasági kapcsolatok miatt, és nem szabad elfelejteni, hogy a britek jelenleg minden uniós kötelezettséget és előírást teljesítenek – jegyezte meg a nagykövet.

„Akkor, amikor az Európai Unió szeretné megerősíteni nemzetközi szerepét, vajon milyen üzenetet küldene azon kelet-ázsiai, dél-ázsiai, észak-amerikai vagy arab országok felé, amelyekkel éppen gazdasági megállapodást szeretne kötni, hogy egy jelenlegi saját tagállamával nem tud egyezségre jutni a kilépésről” – fogalmazott Ian Lindsey.

A nagykövet jelezte, meglátása szerint nem lehetetlen megállapodni az Írország és Észak-Írország közötti határ kérdéséről sem,

az érzelmek helyett a racionalitásokra kellene azonban koncentrálni

– alapul véve azt, hogy az Ír-sziget két fele közti gazdasági kapcsolatok igen szerények. A XXI. században ilyen mértékű kereskedelem lebonyolításának nyomon követésére nem űrtechnológiát, hanem egy kis kreativitást is elég lenne alkalmazni.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség
Tudósítónktól

Az Ukrajnának szánt harci felszerelések adományozása ügyében nyomoz a szlovák rendőrség

Szlovákiában a rendőrség Szervezett Bűnözés Elleni Hivatala létrehozott egy különleges nyomozócsoportot, melynek feladata az elmúlt választási időszakban Ukrajnának adott szlovák katonai felszerelések adományozásával kapcsolatos jogsértések felderítése. A vizsgálat kiterjed az akkori védelmi minisztérium és a kormány tagjainak döntéseire.

Fontos kérések az érkező havazás miatt, mindenkit érint

Bár a meteorológiai prognózisokban mindig van némi bizonytalanság, az aktuális előrejelzések szerint november 22-én, pénteken akár nagyobb mennyiségű hó is hullhat Budapesten.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.22. péntek, 18:00
Bernáth Tamás
Nyugat-Balkán szakértő, a Mathias Corvinus Collegium oktatója
Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×