Az autók kényelme évről évre fejlődik, és ma már rengeteg olyan extra található meg a használt autókban is, ami 15 éve különlegesség volt. Ilyen például a kulcs nélküli indítási rendszer (Keyless Entry, Keyless Go) elterjedése, ami ma már rengeteg tömegmodellben megtalálható.
Kétségtelenül kényelmes, ugyanakkor komoly biztonsági kockázatokat is rejt magában, melyek immár több mint 15 éve ismertek – figyelmeztet az ADAC, a német autóklub legfrissebb jelentésében, amit a vezess.hu szemlézett.
Az ADAC tesztjei alapján a legtöbb ilyen rendszerrel felszerelt típus még ma is könnyű préda lehet az autótolvajok számára. A kulcs nélküli megoldásokat ugyanis viszonylag egyszerű technológiával képesek kijátszani a bűnözők. Egy 2021-es tesztjük során a kipróbált 419 autóból csak 27 volt olyan, amit ne tudtak volna elvinni valamilyen módon, ami elég elkeserítő arány.
Az elkövetők tipikus módszere, hogy a házban elhelyezett kulcs rádiójelét erősítik fel, és terjesztik ki egy speciális eszközzel. Ezáltal a kocsi úgy érzékeli, hogy a tulajdonos a közelben van, és engedi nyitni az ajtót, illetve a motor is indíthatóvá válik.
Különösen veszélyeztetettek azok az autósok, akik lakásuk vagy házuk előtt, az utcán parkolnak, nem zárt garázsban, parkolóban. Az ADAC szerint a probléma súlyosságát jól mutatja, hogy
évente több ezer kulcs nélküli nyitási móddal felszerelt autót lopnak el csak Németországban.
Szerencsére már léteznek olyan technológiák, amelyek jelentősen nehezebbé teszik a tolvajok dolgát. Az egyik ilyen megoldás az úgynevezett UWB (Ultra Wide Band) technológia alkalmazása. Ez a rendszer képes mérni a rádiójelek terjedési idejét, pontosan meghatározva, hogy milyen távolságra van a kulcs az autótól. Ha a rendszer gyanúsan nagy távolságot érzékel – például amikor a tolvaj trükközött a rádiójellel –, az autó egyszerűen nem nyitható és nem indítható.
Az ADAC felméréséből is látszik, az UWB technológia lehet a jó megoldás hosszú távon is, így ennek terjedése jelentősen csökkentheti majd a kockázatot. Hogy arra mikor lesz technológia, amivel hasonlóan egyszerűen tudják feltörni az autónkat, szintén jó kérdés, de a helyzet biztató a jövőre nézve.
Egy másik, kevésbé hatékony, de szintén hasznos lehetőség, ha mozgásérzékelőket építenek a kulcsba. Ez a rendszer kikapcsolja a Keyless funkciót, ha a kulcs percek óta mozdulatlan, és csak akkor aktiválódik újra, ha ismét mozgást észlel – például ha a tulajdonos megfogja a kulcsot.
Egyszerű fogásokkal mi is védekezhetünk
Más gyártók a vezetőnek adják meg a lehetőséget a funkció kikapcsolására: a Mercedesnél például elég duplán megnyomni a kulcs zárógombját, ezzel kikapcsolható a Keyless Go funkció. Hasonló megoldások léteznek Toyota és Mazda típusok esetében is.
Sajnos nincs egységes autóipari szabvány erre a témakörre, így érdemes alaposan átnyálazni az adott típus kézikönyvét, vagy érdeklődni a márkakereskedésben. Néhány modell esetében pedig csak szakszervizben lehetséges a Keyless funkció végleges kikapcsolása.
További védekezési lehetőség a kulcs „elrejtése”, vagyis jobb minél messzebb tárolni az autótól, ablakoktól, esetleg más módszerrel is leárnyékolható a kulcs által kibocsátott jel, vannak már külön erre a célra gyártott tokok és táskák is. Fontos azonban, hogy ezek valódi hatását ellenőrizzük saját autónkkal is, mert a sokat ígérő gagyikat ömlesztve áruló webáruházak korában könnyen belefuthatunk egy használhatatlan hamisítványba – hívja fel a figyelmet az autós portál.