eur:
409.4
usd:
375.88
bux:
74495.66
2024. november 5. kedd Imre
Genf, 2018. március 6.Az új PAL-V Liberty repülő autó a Genfi Nemzetközi Autószalon sajtónapján, 2018. március 6-án. A 88. Genfi Nemzetközi Autószalon március 8-án nyílik. (MTI/EPA/Martial Trezzini)
Nyitókép: MTI/EPA/Martial Trezzini

Repülőautókra készítik fel a japán KRESZ-t

Japánban, a jövőre készülve új közlekedési szabályokat alkotnak a repülő autók számára. Erre a japán kormány adott utasítást, amikor fejlesztőkből és hivatalnokokból álló testületet állított fel a feladatra.

Új "KRESZ"-t alkotnak Japánban – a repülő autók közlekedési szabályait. A technológiai fejlesztéseiről ismert távolkeleti országban már a Szárnyas Fejvadász, az Ötödik Elem és más futurisztikus filmekben látható jövőre készülnek, ahol a felhőkarcolók között cikázva közlekednek a járművek.

A japán kormány fejlesztőkből és minisztériumi illetékesekből álló tanácsa még az idén összeül, hogy kidolgozza az autók következő nemzedékének közlekedési szabályait és szabványait. Japán

a 2020-as olimpia idején már be is akarja mutatni a repülő kocsikat és 2023-ra már üzembe is állítaná az első ilyen járműveket.

Az állami és magántőkét bevonó projektet a tokiói kormány kabinetfőnöke Szuga Josihide jelentette be és sürgette, hogy „új játékosok csatlakozzanak” a tervekhez. A Japan Times című lap szerint ezzel burkoltan bírálta a hagyományos hazai autógyártókat, amiért kevés energiát fektetnek az ilyen kocsik fejlesztésébe.

Mint elmondta, a repülő autókat először a szigetország hegyvidéki területein vezetnék be vagy olyan esetekben, amikor távoli szigetekre kell utazni. Emellett természeti katasztrófák idején a mentőszolgálatok használnák azokat. A japán városok útjain gyakran dugók miatt vesztegelnek az autósok, annak ellenére, hogy sok városban többszintes autópályákon halad a forgalom.

A repülő kocsi technológiával már több startup cég foglalkozik, a legtöbb ilyen jármű egyelőre nagyméretű drónokra hasonlít, amelyek függőleges fel- és leszállásra is képesek. Miközben rohamléptekkel halad a fejlesztés, eddig kevés figyelmet fordítottak a biztonsági szabványokra és a közlekedési szabályokra. A most létrehozott testületben erről gondolkoznak majd a közlekedési, infrastrukturális, gazdasági és idegenforgalmi kormányszakértők és a fejlesztőcégek képviselői.

„A repülő autók kínálják az egyik megoldást az egyre nagyobb városi közlekedési problémákra és az utak megugrott fenntartási költségeire.

A felzárkózó országok gazdasági fejlődését közben az utak hiánya lassítja. A repülő kocsikkal egyrészt meg lehet oldani ezeket a gazdasági gondokat, másrészt hamarabb lehet eljutni A pontból B-pontba” – mondta Mori Riutaro, a nagojai székhelyű Cartivator repülőkocsi fejlesztő cég igazgatója. A vállalatban 30 mérnök dolgozik azon, hogy elkészüljön a 2020-as szoros határidőre az első repülő autó, amelyet Mori reményei szerint arra használnak majd, hogy meggyújtsák belőle az olimpiai lángot.

Nemcsak Japánban akarnak ugyanakkor repülő kocsikat építeni. A francia Airbus januárban tesztelt egy prototípust és 2023-ra ilyen járműveket akar üzembe állítani az Über taxicég technológiai vállalata is.

Címlapról ajánljuk

Amerika választ: így szavaznak most az Egyesült Államokban

Az Amerikai Egyesült Államokban november 5-én, kedden zárul az elnökválasztás, a legtöbb tagállamban ugyanis már hetek óta lehet szavazni. A választási rendszer egyik különlegessége, hogy nem közvetlenül az elnökjelöltekre szavazhatnak, hanem államonként eltérő számú elektort választanak, akik végül döntenek az elnök személyéről. Ez azt is jelenti, hogy nem feltétlenül az lesz a következő elnök, akire országosan a legtöbb szavazat érkezett.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.11.05. kedd, 18:00
Hankó Balázs
kultúráért és innovációért felelős miniszter
EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×