Az uniós csúcs után tovább mélyült a német belpolitikai válság. Angela Merkel úgy véli, a brüsszeli eredmények elégségesek a CDU/CSU pártszövetség vitájának lezárásához, Horst Seehofer, a CSU elnöke szerint azonban nem.
Éles helyzet alakult ki Berlinben
– véli Kiss J. László, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára. Amennyiben a CSU-vezető belügyminiszterként arra utasítaná a szövetségi rendőrséget, hogy a más államban nyilvántartásba vett menekülteket állítsa meg a határnál, és ne osszák szét őket a német tartományokban, Horst Seehofer és Angela Merkel között konfliktus alakulna ki – hangsúlyozta a szakértő.
A német alkotmány ilyen esetben azt írja elő, hogy mindig a kancellár határozza meg a kormány irányvonalát, így a belügyminiszter politikáját is – tette hozzá Kiss J. László. „Amennyiben ez ellen vét valaki, akkor a kancellárnak jogában áll felmenteni, elbocsátani a minisztert” – emelte ki. Seehofer felmentése a pártszövetség felbomlásához, és így kormányválsághoz vezetne.
„Egy új választás lehetősége is benne lenne egy ilyen belpolitikai helyzetben”
– fogalmazott.
Külpolitikai szempontból ugyanakkor Angela Merkel sikerként élhette meg az uniós csúcsot – mondta a Budapesti Corvinus Egyetem tanára. „Látszólag sikeres konzenzust ért el, sok ígéretet kapott, és tulajdonképpen mindenkinek a kívánságát teljesítette” – fogalmazott a szakértő. Kiss J. László szerint a csúcsról
„mindenki úgy ment haza, hogy lényegében azt kapta, amiért odament”.
A határozatok alapján Olaszországot nem hagyják magára a tagállamok, a visegrádi országok elégedettek lehetnek azzal, hogy a menekültek újraelosztása lekerült a napirendről. Angela Merkel pedig úgy térhetett vissza, hogy a már regisztrált menekültek kérdésében kétoldali megállapodásokon nyugvó európai megoldást sikerül létrehozni. Ezen ígéretek körül ugyanakkor nagyon sok a bizonytalanság – hívta fel a figyelmet Kiss J. László.