A koporsókat mintegy harminc amerikai jármű viszi majd szombat délután a két Koreát elválasztó határhoz a Camp Humphreys támaszpontról, a Szöultól délre fekvő Pjöngtekből.
Donald Trump amerikai elnök és Kim Dzsong Un észak-koreai vezető június 12-én Szingapúrban állapodott meg a koreai háborúban elesett amerikai katonák földi maradványainak felkutatásáról és átadásáról.
"Észak-Korea még mindig rendkívüli fenyegetést jelent"
Közben az amerikai elnök arról beszélt, hogy Észak-Korea változatlanul "rendkívüli fenyegetést" jelent az Egyesült Államokra. Donald Trump amerikai elnök pénteken újságíróknak beszélt erről, miután meghosszabbította a 2008 óta érvényben lévő "országos vészhelyzetet".
Az elnök alig pár nappal korábban - a Kim Dzsong Un észak-koreai vezetővel Szingapúrban tartott csúcstalálkozó után - még azt mondta, hogy
"Észak-Korea semmiféle nukleáris fenyegetést nem jelent",
a csütörtöki kormányülésen pedig arról beszélt, hogy Észak-Koreában már megkezdődött az atomfegyver-mentesítés.
Pénteken viszont Trump elnöki rendelettel egy évre meghosszabbította az Észak-Koreára vonatkozó úgynevezett "országos vészhelyzetet", és egyúttal megújította a gazdasági szankciókat is.
Az elnöki utasítás kimondja, hogy "a fegyverekhez felhasználható hasadóanyagok megléte és elterjedése" és a phenjani kormány politikája és cselekedetei "továbbra is szokatlan és különleges fenyegetést jelentenek az Egyesült Államok nemzetbiztonságára, külpolitikájára és nemzetgazdaságára".
Az "országos vészhelyzet" 2008 óta van érvényben. Kim Dzsong Un a szingapúri csúcstalálkozón ugyan ígéretet tett országa teljes és ellenőrizhető atomfegyver-mentesítésére, de ennek konkrét feltételeit és lépéseit Washington és Phenjan még nem dolgozta ki. Mike Pompeo, az amerikai diplomácia irányítója - ahogyan a héten fogalmazott -"a közeli jövőben" Phenjanba látogat, éppen a részletek egyeztetése végett.