Infostart.hu
eur:
396.26
usd:
337.07
bux:
101380.77
2025. július 28. hétfő Szabolcs
Nyitókép: Pixabay

Itt a Trump-féle Csillagok háborúja - űrhadsereget küldene az űrbe

Egy, a világűrre telepített haderő felállításán gondolkodik az amerikai elnök. Hogy pontosan mit is jelent ez, arról Kis-Benedek József, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára, nemzetbiztonsági szakértő beszélt az InfoRádióban.

Az űrhaderő gondolata nem új keletű, hiszen 1983-ban Ronald Reagan amerikai elnök meghirdetett egy hasonlót a csillagháborús elképzelésekhez. Ezt a tervet nem sikerült megvalósítani egyrészt a nemzetközi tiltakozás, másrészt a rettenetesen borsos ára miatt - mondta Kis-Benedek József.

A szakértő szerint egy 1967-ben létrejött megállapodás szerint

a világűrt polgári és kutatási célra lehet felhasználni, tilos atomeszközöket telepíteni oda, és katonai célra használni.

" Az Egyesült Államoknak jelenleg öt haderő neme van, és ha mellé létrehoznák az úgynevezett űrvédelmi erők hatodik haderőnemet, az azonnal ki fogja váltani az oroszok, kínaiak negatív reakcióját, és óriási költségbe fogja sodorni őket" - hangsúlyozta Kis-Benedek József.

Mit lehet az űrbe küldeni?

A szakértő elmondta, hogy az űrnek széleskörű felhasználása van: rakétavédelmi eszközöket lehet odaküldeni, amelyekkel a ballisztikus rakétákat próbálják nemcsak a szárazföldről, hanem az űrből is megsemmisíteni.

Jelen esetben még nem lehet pontosan tudni, hogy Trump elnök mit akar az űrbe küldeni. Ha csak védelmi fegyvereket, annak nincs akadálya, ellenben,

ha támadóakat is, azzal már probléma van, különösen ha atomrakétákat telepítenének az űrbe

- jegyezte meg a szakértő.

Kis-Benedek József hozzátette, az űr egy merőben más terep: komoly technikai felkészülést igényel, az eszközöket fel kell vinni, ennek az utánpótlását, működését biztosítani kell. Ezen kívül még egyéb holdakra is próbálnának újabb expedíciót szervezni, a Hold és a Mars jöhet számításba - vélte a szakértő.

KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Szakértő: a tűz természetes, de az korántsem, hogy egyre pusztítóbb

Szakértő: a tűz természetes, de az korántsem, hogy egyre pusztítóbb

A világon évente csaknem 780 millió hektárnyi terület ég le. A probléma csak súlyosbodni fog a jövőben, ugyanis a klímaváltozás, az emberi tevékenység és a megváltozott tájhasználat miatt már nemcsak a déli országokban, hanem Közép-Európában is egyre gyakoribbá válnak az erdőtüzek – mondta Valkó Orsolya, a HUN-REN Ökológiai Kutatóközpont tudományos tanácsadója.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.07.28. hétfő, 18:00
Bóka János
európai uniós ügyekért felelős miniszter
Fontos erődítmény bevételéről számoltak be az oroszok, Volgográdnál csaptak le az ukrán drónok – Háborús híreink vasárnap

Fontos erődítmény bevételéről számoltak be az oroszok, Volgográdnál csaptak le az ukrán drónok – Háborús híreink vasárnap

Az orosz védelmi minisztérium állítása szerint erőik bevették Zelenyij Haj települést Donyeck megyében, amely – mint írták – „a front ezen szakaszán az ukrán alakulatok egyik fő erődítménye, amely Dnyipropetrovszk megye közigazgatási határának megközelítését fedezte”. Moszkva egy Dnyipropetrovszk megyei település bevételéről is beszámolt. Oroszország Volgográdi területén csaptak le az ukrán drónok, lezuhanó roncsaik zavart eredményeztek a vasút áramellátásában. Cikkünk folyamatosan frissül az ukrajnai háború eseményeivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×