eur:
403
usd:
359.93
bux:
97234.02
2025. május 16. péntek Botond, Mózes
Madrid, 2018. május 25.Mariano Rajoy spanyol miniszterelnök, a kormányzó konzervatív Néppárt (PP) vezetője sajtótájékoztatót tart a madridi kormányfői rezidencián, a Moncloa-palotában 2018. május 25-én, miután bizalmatlansági indítványt nyújtott be ellene a legnagyobb ellenzéki erő, a Spanyol Szocialista Munkáspárt (PSOE). A spanyol központi büntetőbíróság az előző napon ítélet hirdetett a 2009-ben kirobbant korrupciós botrányban, az úgynevezett Gürtel-ügyben, és megállapította, hogy a korrupciós hálózatból hasznot húzott a Néppárt is. Az ítélet nyomán az Állampolgárok (Ciudadanos) liberális középpárt előrehozott parlamenti választásokat követel Rajoytól. (MTI/AP)
Nyitókép: -------------------

A korrupciós botrány csak ürügy volt Mariano Rajoy leváltására az elemző szerint

Megvonta a spanyol parlament a bizalmat a konzervatív kormányt vezető Mariano Rajoy-tól. Az új miniszterelnök a szocialista Pedro Sanchez lett. A lehetséges politikai következményekről Nagy Sándor Gyulát, a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatója beszélt.

Nem ez az első ország, ahol konstruktív bizalmatlansági indítvánnyal váltottak le egy miniszterelnököt mondta Nagy Sándor Gyula, aki szerint válság még nincs Spanyolországban, de hamarosan az is lehet.

"A "koalíciót", aki leváltotta most Mariano Rajoy-t, egyetlen dolog tart össze, ez pedig az, hogy Rajoy ne legyen miniszterelnök"

- hangsúlyozta a Külügyi és Külgazdasági Intézet vezető kutatója. A Rajoy-ellenességen kívül nem valószínű, hogy ezek a pártok találnak közös pontokat az ország kormányzására a következő két évre, amikor a választások lennének.

Gürtel-botrány

Korábban a Spanyol Szocialista Munkáspárt azért kezdeményezte a kormányfő leváltását, mert a bíróság első fokon ítéletet hirdetett az úgynevezett Gürtel-ügyben, s kiderült, a korrupciós hálózatból hasznot húzott az eddig kormányzó konzervatív Néppárt is.

A vezető kutató szerint már évek óta tudni lehetett, hogy a Néppárt vezetősége benne van valamilyen szinten ebben a botrányban, de

ez csak egy kiváltó indok volt arra, hogy ellene forduljanak.

A komolyabb probléma az volt, hogy Rajoy maga ellen hangolta a képviselők egy jelentős részét azzal, ahogy a katalán kérdést kezelte.

"Az általa meghozott gazdasági lépésekben segített Spanyolországnak kilábalni a válságból, de olyan társadalmi feszültségeket gerjesztett a továbbra is stagnáló munkanélküliséggel, hogy egyszerűen muszáj volt valamit tenni.

A szociális helyzet kapcsán azt gondolták, hogy ez most olyan lehetőség egy szocialista jellegű kormány felállítására Spanyolországban, amit nem lehet kihagyni"

- vélte Nagy Sándor Gyula.

Előrehozott választások

Ha a költségvetést nem tudják elfogadni ősszel, és más megoldást sem találnak, akkor előfordulhat, hogy jövő tavasszal előrehozott választások lesznek - mondta a kutató.

"Pedro Sanchez - egy jó politikai érzékkel bíró figura - meg fogja várni azt, amikor a szocialista pártnak kicsit felfelé áll a zászló és jobb eredményt tud elérni,

ahhoz képest, ahogy most áll a közvéleménykutatás. Ha most lennének a választások, akkor nagy valószínűséggel nem ő lenne a miniszterelnök" - mondta.

Következmények

Nagy Sándor Gyula szerint az új kormány sok mindenben nem tud változtatni addig, amíg a mostani költségvetés van érvényben. "Valószínűleg szimbolikus lépések lesznek:

Sanchez megpróbál majd a katalánokkal valamilyen jellegű dialógust elindítani,

ami már időszerű, hiszen az elmúlt hat évben semmi ilyesmiről nem volt szó" - hangsúlyozta a kutató.

Komolyan akkor tudná Pedro Sanchez egy olyan irányba elindítani Spanyolországot, ami konkrét változásokat jelentene, ha

egy olyan típusú költségvetést tudna elfogadtatni a 2019-es évre, ami szociális fordulatot jelentene a lakosság számára.
KAPCSOLÓDÓ HANG
Címlapról ajánljuk
Szakértő az isztambuli tárgyalási események értelmezéseként: „Oroszország időt húz, mert úgy érzi, megéri”

Szakértő az isztambuli tárgyalási események értelmezéseként: „Oroszország időt húz, mert úgy érzi, megéri”

A korábbi hírekkel szemben mégsem lett és a jelek szerint nem is lesz államfői találkozó az orosz–ukrán háború lezárásáról Isztambulban. Vélhetően lesz egyeztetés, de csak jóval alacsonyabb szinten. Bendarzsevszkij Anton, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány igazgatója, a posztszovjet térség szakértője értékelte az InfoRádióban az amerikai tárgyalási technikát és kifejtette: a dinamika alapvetően pozitív, lehet bizakodni.

Elemző: Ruanda a brit deportáltak helyett most az amerikaiakat fogadná be

Egyre több ország próbálkozik megállapodást kötni az illegális bevándorlók kitoloncolásáról. Ruanda már sokszor előtérbe került annak ellenére, hogy a brit legfelsőbb bíróság nem minősítette biztonságos harmadik országnak. Ezúttal az Egyesült Államok tárgyal erről az afrikai országgal – mondta el az InfoRádióban Gönczi Róbert, a Migrációkutató Intézet elemzője.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2025.05.16. péntek, 18:00
Balogh Tamás
a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat Hajózástörténeti Egyesületének elnöke
Végre asztalhoz ültek az oroszok és az ukránok, Moszkva új megyébe törhet be - Háborús híreink pénteken

Végre asztalhoz ültek az oroszok és az ukránok, Moszkva új megyébe törhet be - Háborús híreink pénteken

Csütörtökön az orosz és az ukrán delegáció is megérkezett Isztambulba, de a béketárgyalások nem indultak meg. A török közvetítéssel folyó megbeszélésre végül ma kora délután került sor. Donald Trump és Marco Rubio szerint is szükség lesz az amerikai és orosz elnökök találkozójára, ezzel Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője is egyetértett. A tárgyalásokkal párhuzamosan az oroszok egyre közelebb jutnak Dnyipropetrovszk megyéhez. Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború legfontosabb híreivel.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×