Lavrov szerint a Szíriára "abszolút hamisított ürügy alapján" mért amerikai-brit-francia légicsapás megsértette az ENSZ Alapokmányát, a szélsőségesek kezére játszik és megnehezíti a békés rendezést.
Vlagyimir Putyin orosz elnök Angela Merkel német kancellárnak kedden telefonon ismételten "agressziónak" és "a nemzetközi jogi normák durva megsértésének" nevezte a Szíria ellen végrehajtott amerikai-brit-francia katonai csapást. A történtek Putyin szerint is kárt okoztak a békés rendezés folyamatában.
A Kreml közleménye szerint Putyin és Merkel hangsúlyozta annak fontosságát, hogy a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) missziója "alapos és objektív" vizsgálatot folytasson le az állítólagos dúmai vegyi támadás helyszínén. Mindkét fél kifejezte készségét, hogy hozzájáruljon a szíriai rendezés érdekében tett politikai és diplomáciai erőfeszítésekhez, beleértve a genfi és az asztanai fórumot, és kapcsolatban maradjon ebben az ügyben.
Az orosz elnöki hivatal szerint a két vezető szót ejtett az Északi Áramlat-2 földgázvezeték megépítéséről is.
Az Egyesült Államok, Nagy-Britannia és Franciaország április 14-én katonai csapást mért Szíriára, válaszul egy Kelet-Gútában április 7-én állítólag elkövetett vegyi támadásra. Az orosz vezérkar szerint a szíriai légvédelem a szövetségesek 103 rakétájából és manőverező robotrepülőgépéből 71-et megsemmisített, az amerikai parancsnokság szerint viszont a három nyugati ország által kilőtt 105 eszköz mind célt ért.
Egyéb nemzetközi kérdésekről nyilatkozva Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője kijelentette: a Kreml nem tartja szükségesnek az állítólagos újabb orosz hackertámadásokra vonatkozó, ismét bizonyítatlan brit és amerikai vádakra. Mint mondta, mivel senki sem veszi a fáradságot, a könnyedén kimondott állításokat érvekkel támassza alá, Moszkva hasonlóképpen fog azokhoz viszonyulni. Mint mondta, orosz szempontból "ezek az alaptalan vádaskodások teljesen elértéktelenedtek".
Brit és amerikai kiberbiztonsági ügynökségek hétfőn közös figyelmeztetést adtak ki arról, hogy Oroszországból globális kiterjedésű kibertámadások indulhatnak ki.
A Kommerszant című gazdasági napilap keddi száma szerint az egyebek között a külföldön élő oroszokkal foglalkozó Roszszotrudnyicsesztvo orosz szövetségi ügynökség megkezdte annak előkészítését, hogy az Oroszországgal szemben "barátságtalan megatartást tanúsító" országokban, elsősorban Nagy-Britanniában tanuló orosz diákok hazatérjenek és tanulmányaikat a Nemzetközi Kapcsolatok Moszkvai Állami Egyetemén (MGIMO) folytassák. Az Oroszországban elitegyetemnek számító intézmény igazgatásáért felelős dékánja, Genri Szardarjan közölte a lappal, hogy a MGIMO kész akár több száz hallgatót fogadni.